Po hradoch - 15. Oponický hrad a kaštieľ

Autor: Irena Simunekova | 13.3.2015 o 23:20 | (upravené 15.3.2015 o 20:02) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  2283x

Východzím bodom na cestu k hradu je dedina Oponice v okrese Topoľčany. Z centra obce pri zrekonštruovanom kostole Petra a Pavla sa nachádza turistický smerovník ktorý ukazuje zeleným značením 50 minút chôdze k hradnej zrúcanine.

Značenie je súbežné s hlavnou cestou, prechádzam okolo kaštieľa, kde sa zastavím na spiatočnej ceste, za mostíkom cez potok sa odbočuje vľavo. Prechádzam vedľa areálu kaštieľa súbežne s potokom,  okolo družstva, smerom k lesnému porastu.

Stred dediny, ako aj  kaštieľ a jeho areál  pôsobili na mňa upraveným a čistým dojmom. O ceste popri dedinskom potoku sa to však už povedať nedá. Okolie zarastené kríkami ktoré zdobili zachytené igelitové sáčky rôznych farieb, ozdoby v podobe PET fliaš rôzneho druhu v úctihodnom množstve pokazili ten môj prvotný dojem. Ďalej to ešte zaklincoval zápach z družstevného areálu, ale  to je myslím normálne, sú tam maštale a zvieratá, na rozdiel od tej okrasy čo v okolí potoka vytvoril človek.

Ťažko sa vyberala aj fotografia bez týchto príkras, ale už keď som vyšla trochu vyššie, tak ubúdalo aj toho neporiadku.

Z diaľky sa týčili zrúcaniny hradu.

Nenáročným lesným chodníkom sa dostávam pod ruiny hradu.

Oponický hrad sa nachádza o východnej časti pohoria Tribeč v CHKO Ponitrie, nad obcou Oponice 333 m.n.m.

Hrad bol postavený v 13. storočí v gotickom slohu Čákovcami slúžil ako ochrana ich majetkov. Po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho hrad obsadilo vojsko Karola Róberta z Anjou.  

Neskôr sa dostal hrad do zálohy Deziderovi Kapolskému, ktorý bol jeho majiteľom do roku 1392. V roku 1392 tri dcéry Mikuláša z Čeklísa získali hrad výmenou za svoje panstvo v Čeklísi. Pri neskoršom delení majetku získali hrad deti a vnuci  dcéry Angely a jej manžela  magistra Petra zo Stráží. Začali sa nazývať šľachticmi z Oponíc čiže Apponyiovcami.

Hrad sa nepodarilo dobyť husitským ani tureckým lúpeživým výpravám, hoci vypálili obce v podhradí.

Touto rodinou sa tiahne história s majetkovými konfliktami, hádkami, čo viedlo k rozdeleniu majetku hradu a jeho  opusteniu.  Hrad poškodil požiar 1645 zapríčinený bleskom.  Napriek tomu ešte poslúžil posledným obyvateľom a to bolo boli vojská Františka II. Rákocziho počas protihabsburského povstania začiatkom 18.storočia. Po jeho potlačení cisárski vojaci hrad zrúcali aby sa už nikdy nemohol stať vojenskou hrozbou.

I keď sú tu náznaky, že hrad sa upravuje a konzervuje, zrejme sa práce na hrade už dávnejšie zastavili.

Výhľad na Oponický kaštieľ a okolie.

A práve tento kaštieľ je mojou ďalšou zastávkou.

Apponyiovci si budovali v Oponiciach kaštiele. Jeden z nich bol honosný, tak ako mali ku konci honosne vybudovaný hrad. Pochovaní sú v rodinnej hrobke v kostole v Oponiciach.

Časť novozrekonštruovaného kaštieľa slúži ako hotel, v časti je umiestnená Apponyiovská knižnica s 30 tisíc zväzkami. Bibliotéku založil gróf Anton Juraj Apponyi počas svojho pôsobenia na viedenskom cisárskom dvore okolo roku 1774.

V okolí kaštieľa je udržiavaný park.

Aj napriek tomu, že je celý areál monitorovaný kamerovým systémom sa šperku v podobe PET fľaše v studni nevyhli.

Škoda, tieto pozostatky po „homo“ mi pokazili celkový dojem z výletu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?