Z archívu: Cesta do sveta 11

Autor: Irena Simunekova | 13.10.2012 o 20:15 | Karma článku: 3,49 | Prečítané:  203x

  Už sa ten vianočný sneh roztopil, je posledný deň roku 2009, čo prinesie ten ďalší? Každý dúfame že bude lepší ako ten starý, v duchu bilancujeme čo priniesol a čo odniesol, dávame si novoročné predsavzatia, sľuby, ktoré však väčšinou nemajú dlhú trvácnosť. Tu ten posledný deň v roku je akýmsi bežným pracovným dňom i keď možno o nejakú hodinu skráteným. Čo tu nevidím predávať tak to je pyrotechnika, čo u nás patrí akosi zákonite k vítaniu Nového roka. Alebo že by ju predávali v špecializovanom obchode? Neviem, nestretla som sa s ňou. Nie že by som ju kupovala, veď ani u nás doma ju nekupujem, ja bývam len divákom výbuchu rôznych raketiek, delobuchov či mini ohňostrojov. Akosi to u nás patrí k polnoci a k vítaniu Nového roka s pohárom šampanského.  

 

Tak som bola zvedavá aké vítanie preferujú Angličania a čo sa bude diať. Prichystali sme si tradičnú večeru, šunku dovezenú zo Slovenska a zemiakový šalát, na osladenie života aj tie sladkosti a samozrejme aby nebolo len to sladké, tak aj pár slaných dobrôtok. Skratka všetko ako má byť, podľa našich zvyklostí. Všade navôkol ticho, v televízii bežal taký bežný program, tak som čakala že na tú polnoc snáď sa niečo udeje čo bude iné ako u nás také typické anglické. Áno udialo sa, čiže neudialo, od 22 hodiny je tkz nočný kľud a ten tu bol skoro dokonalý, až na pár nezbedníkov z iných krajín ktorí sa rozhodli prehlušiť to ticho a privítať svojským spôsobom ten Nový rok.

Takže z diaľky bolo vidieť zopár raketiek  ktorých je u nás i v tej najmenšej dedinke vypustených podstatne viac. Pre Angličanov to musel byť však zážitok kto si vlastne dovolil osláviť inak ako oni, nič nehovoriaco, akosi tak studeno. My zvykávame robiť tak všetko vo veľkom štýle, prejavujeme radosť či smútok spontánne, vyjadrujeme pocity. Myslím že pre týchto obyvateľov ostrova je to cudzie, ako keby žili v akomsi stálom neutrály. Síce im ten neutrál oživujú rôzne národy a národnosti ktoré tu žijú, aspoň z časti, alebo sa tiež prispôsobujú životnému štýlu domorodcov.

Zas ohňostroj vo veľkom štýle sa konal, ale v Londýne. Pozerala som ho na internete, veď ako by to bolo, keď ukazujú zábery osláv z celého sveta a v Londýne by nasnímali to ticho? Ohňostroj bol situovaný z Londýnskeho oka, jeho plný názov je British Airways London Eye. Je to akési koleso ktoré skôr pripomína koleso bicykla, ma ktorom sú zavesené vyhliadkové kabínky a jedno je isté, kto sa chce na ňom zviesť a vidieť okolie z vtáčej perspektívy, musí si hodinové rady odstáť. Oko bolo  postavené na pamiatku prechodu tisícročí, teda milénia je situované na brehu Temže, možno sa tam keď bude pekné počasie raz vyberiem. Hodiny na veži Big Ben odbíjali dvanástu hodinu a posledným úderom hodín sa spustil nádherný ohňostroj čiže fireworks, Londýn dôstojne privítal Nový rok so všetkým čo k tomu patrí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?