Z archívu: Cesta do sveta 12

Autor: Irena Simunekova | 14.10.2012 o 15:07 | Karma článku: 5,26 | Prečítané:  192x

  Jazyk dlhý, ostrý či tupý je dané človeku narodí sa s ním a rastie s ním. Môj narástol, teda myslím do celkom slušných rozmerov, dočiahnem si s ním na konček nosa a rada svoj jazyk aj  v plnej miere využívam /ja všetko vidím určite skúšate či si tam dočiahnete tiež/.  Používať ho začíname v rannej mladosti, najprv sú to nezrozumiteľné zvuky, slovká ktoré nemajú význam a nik nám nerozumie. Neskôr síce sú už zrozumiteľné, ale aj tak niekedy nám ten druhý nerozumie, alebo nechce? Niekto má dar reči veľa síce hovorí, ale málo toho uskutoční, takých obdarených máme plný parlament. Ale o tom nechcem. Hovorí sa že človek sa učí dva roky aby sa naučil hovoriť a šesťdesiat aby sa naučil mlčať. Ale keď sa chcem v cudzine dorozumieť, tak sa znova musím učiť hovoriť slovíčka, vety a ide to akosi ťažšie ako v mladosti. Učím sa mlčať anglicky? A veru to mi ide veľmi dobre. Že by bola kapacita mozgu už na koncoch? Snáď sa tam ešte niečo málo zmestí.  

 

Prvý krok je akýsi vstupný test z jazyka, aby mali podklad do akej skupiny majú záujemcu zaradiť koľko toho vie. Všeličo som čakala, ale nečakala som sto viet o futbalistovi s menom Pele. Viem síce že existoval a že bol dobrý, bol čierny, ale keďže ten futbal nie je a ani nebol mojim koníčkom,  veľa o ňom neviem ani po slovenský a nie to ešte v cudzom jazyku. Takže som nemala ani tušenia z čoho by som aspoň ako tak vydedukovala odpovede. Ešte že tam boli možnosti a,b,c. Tak som sa viac menej chovala ako v športke trafím či netrafím. A musím priznať, že som celkom slušne triafala dokonca ma chceli zaradiť do vyššej skupiny, ale predsa poznám svoje prednosti a aj nedostatky tak som s tým  skromne nesúhlasila.

Môj prvý dojem? Základný kurz pre tých čo neovládajú angličtinu, ale pripadá mi to ako hodenie do bazénu a plávaj. Je to síce pravda, že lektorky neovládajú našu reč, čo vysvetľujú tak vysvetľujú v angličtine, na hlavu postavené keď im človek nerozumie. Ale zas pozitívne je to, že nie sú to Angličanky ale cudzinky, teda tieto vedia spisovnú angličtinu, na rozdiel od Angličanov, vyslovujú slová tak ako sa má a neprehltajú polky slov, takže je šanca aj s tými mojimi chabými vedomosťami aspoň tým slovám rozumieť ktoré už viem.

V základnom kurze sme  medzinárodná zostava a tiež vekovo veľmi rôznorodá a tým je to vlastne zaujímavejšie. Je to zaujímavé pozorovať, aké rôzne národy a národnosti sa miešajú v Anglicku. V triede je aj staršia pani z Nepálu, mladý muž z Turecka, z Portugalska,  dievčina zo Španielska a ďalší, asi som tak vekovo najbližšie k tej Nepálčanke, prevládajú vlastne tí mladší, ale zatiaľ sa javíme ako družný kolektív, keby sa skúšalo na ostro myslím si, že by sme si aj našepkávali. Zatiaľ to však nie je potrebné a veľmi dúfam, že sa tak ani nestane  Pomáhame si, aj keď občas v tej dobrej vôli aj zle poradíme, ale zas na to je tam lektorka nech napraví naše chyby. Takže začínajú mi na najbližší polrok študentské časy a aj sa na ne celkom teším.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?