O troch grošoch

Autor: Irena Simunekova | 19.10.2012 o 20:23 | Karma článku: 13,58 | Prečítané:  441x

  Dnes som sa išla zušlachtiť do kaderníctva, teda ostrihať a zafarbiť. Vždy sa zvyknem vopred objednať, tak tomu nebolo inak ani teraz. Má to výhodu nečakám, a mám istotu že sa aj rýchlo vybavím. Mám už roky takú svoju dvornú kaderníčku, vie ako ma má ostrihať, aký odtieň farby namiešať. Občas sa porozprávame o rodine, o práci, rýchlejšie čas utečie aj mne, aj jej.  

 

Už som mala vlasy zafarbené, keď vstúpila do kaderníctva babička  s doprovodom. Zrejme mala opatrovateľku. Mohla mať už snáď aj okolo deväťdesiatky, útla, chudá, pohybovala sa pomaličky.

Kaderníčka babku zmyla a robila jej trvalú. Kedysi to bolo vo veľkej móde, všetky sme chodili nabrčkavené, či mladá, či staršia, rovnaká frizúra. Teraz mi to už pripadá smiešne, už by som si to nikdy na vlasy nedala, ale vtedy som chcela tiež kráčať s módou.

Babička tichúčko sedela pri umývacom boxe, poslúchajúc príkazy kaderníčky, za podpory doprovodu si sadla na kreslo. Vôbec nekomunikovala, bola vyplašená, zrejme už dlhšie obdobie nechodieva medzi ľudí, alebo z nich má strach.

Čakajúc na ďalší kadernícky postup som tak premýšľala, ako rýchlo ten život utečie. Aj ona určite pred pár rokmi bola krásna, aj keď jej staroba poznačila tvár, ešte stále má také nádherné oči. Určite obiehala okolo všetkých a teraz je odkázaná na to, aby s ňou niekto išiel, aby ju držal pod pazuchou, viedol. Je to taký smutný pohľad a človek si tak uvedomuje, že síl bude mať tiež tými rokmi menej, zrejme aj tej duševnej sviežosti. Aj tak má táto babička vlastne šťastie, keď potrebuje pomoc, tak jej má kto pomôcť, aj keď len opatrovateľka. Zrejme sa aj stará o seba, alebo jej blízky sa starajú, aby mala všetko čo potrebuje a hoci aj s tou trvalou, nech je aj upravená.

Poznám aj inú babičku. Tiež bola v minulosti veselá, usmiata, chodila upravená. Teraz keď ju vidím a porovnávam je mi z nej do plaču. Opustená, šaty ktoré si už veľa pamätajú, vlasy čo roky nevideli kaderníka. Roky a hlavne samota, urobili svoje. V minulosti by sa rozdala, pomáhala kde sa dalo. A teraz keď by už ona potrebovala pomoc? Nemá kto. Osudy sú rôzne. Pri tomto ma napadá rozprávka o troch grošoch, ale ten druhý, požičaný, sa však v tomto prípade nevracia späť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?