Obyčajné slovo

Autor: Irena Simunekova | 25.10.2012 o 15:55 | Karma článku: 8,58 | Prečítané:  214x

  Také obyčajné slovo prepáč. Mali by sme ho používať keď sa nám zdá, že sme niekomu spôsobili neprávom žiaľ, či smútok, alebo urazili. Každý sme omylný,. niečo čo v tom momente vyzerá tak, že máme svoju pravdu, časom  tak nie je. Určité situácie,. či veci sa vyjasnia a naša pravda už nie je tou pravdou o ktorej sme boli presvedčený.  

 

Je to obyčajné slovo a predsa neobyčajné. Neobyčajné v tom, že ním môžeme zmeniť tú trpkú príchuť u druhého na sladkú. Že dáme tomu druhému šancu aby nám odpustil. Že si ho natoľko vážime, že dokážeme priznať svoj omyl,  je len na ňom, či  dokáže odpustiť a zabudnúť.

 

Je to všetko o človeku, či si to dokáže priznať a ospravedlniť sa. Alebo i napriek tomu, že si je toho vedomí že chybil, nedokáže to otvorene priznať, trvá tvrdohlavo na svojej pravde.

Páčila sa mi jedna mamička ktorá už malé dieťa viedla k tomu používať toto neobyčajné slovíčko. Keď robil zle tak mu dohovárala, že zarmútil mamičku a ten malý drobec ju objal slovami mamička prepáč. Vychováva to dieťa príkladom, ani jej nerobí problém dieťaťu  povedať prepáč, ukázať to že ani dospelý nemá vždy pravdu.

 

Hovorí sa, ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko. Neviem či to je tým, že niektorých menej ohýbali, neviedli k čestnosti a úprimnosti, neučili používať slová prepáč a ďakujem, alebo je to povaha človeka, ktorá  sa výchovou iba obrusuje, ale nemení. Či je to vplyv dnešnej doby, hľadieť len na seba a svoje dobro, vidieť len seba a svoju pravdu. Slovo prepáč a aj to ďakujem, sa vytráca z nášho slovníka, škoda. Aj pre toho, kto ho nevie, či nechce vysloviť, aj pre toho kto by mal  to úprimné slovo prijať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?