Zimný čas

Autor: Irena Simunekova | 28.10.2012 o 7:05 | (upravené 28.10.2012 o 7:10) Karma článku: 7,53 | Prečítané:  700x

  Dnes sa mení  letný čas na zimný, ale môj organizmus nenastavím ako hodiny. On si povie je čas vstávania a rannej kávy. Tak tu sedím, mám taký ranný obrad, pozrieť čo nového na e-mailoch, niečo si prečítam, popíšem, taká  pohoda. Síce o hodinu skôr ako zvyčajne, ale o nič predsa nejde, je nedeľa.  

 

Premýšľam nad nezmyselnosťou letného a zimného času, pamätám sa na to, keď sa ešte len zavádzal, hovorilo sa o úsporách ktoré tento, podľa mňa nezmysel, prinesie. Odvtedy som sa však nikde nedočítala o rukolapných dôkazoch úspor. Možno som zle čítala a nenašla som na túto tému analýzu, ale z môjho laického pohľadu prináša len chaos  v prispôsobovaní sa nášho biorytmu k opakovaným zmenám.

Teraz je to o niečo príjemnejšie, že si môžeme pospať o hodinu dlhšie,  ale aj k tomu sa neprispôsobíme zo dňa na deň. Deti  vnímajú tieto zmeny ešte intenzívnejšie a dlhšie sa prispôsobujú.

Zavedenie letného času malo priniesť úsporu energií, lenže vo veľkých fabrikách sa svietilo celé dni, bez ohľadu na to, či bolo vonku slnečno alebo tma. Jediným pozitívom letného času snáď bol len ten, že skôr sme skončili prácu a bolo dlhšie svetlo.  Na druhej strane však ako vysvetliť dieťaťu, že je svetlo, ale musí ísť spať, lebo ráno zavčas vstáva do školy alebo do škôlky? Prvé týždne som ich ešte polospiacich obliekala

Nezmysel, ktorý však neovplyvním, nezmením, ako množstvo ďalších vecí.

Tak zas týždeň, dva budem vstávať prv,  neskôr si zvyknem, a o polroka to bude zas opačne budem musieť vstávať skôr, čo však už také príjemné nebude.

Maličkosti, zvykneme si, veď si zvykáme aj na horšie veci ako zmeny času....

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?