Novoročná

Autor: Irena Simunekova | 1.1.2013 o 20:55 | Karma článku: 12,57 | Prečítané:  194x

  Nový rok, čo prinesie?  Všetci sme v očakávaní niečoho lepšieho, šťastnejšieho a úspešnejšieho.  Prajeme si to vo vinšoch, rodine, známym, neznámym a aj sebe. Niekto si dáva novoročné predsavzatia, ktoré však väčšinou nemajú dlhú trvácnosť.  

Niečo chcieť, to nie je o magickom dátume. Je to v nás, v pevnej vôli uskutočňovať to, čo sme si predsavzali. Ani prvý deň v roku nemá čarovnú paličku s ktorou by všetko išlo bez námahy, sebazaprenia a bez nášho pričinenia.

Nedávam si novoročné predsavzatia ale svoje plány a predstavy uskutočňujem vtedy, keď sa na to cítim, že práve prišla tá chvíľa, moment kedy začínam. 1.1 každý rok chodievam do neďalekých skýcovskych hôr. Doteraz vždy bol sneh, dnes na piate výročie mojich novoročných túlačiek bolo okolo 6 stupňov nad nulou, svietilo slnko, po snehu len sem tam stopy. Ale zato bolo niečo iné a to nádherné tiene stromov, modrá obloha, ideálny čas na prechádzku.

1.JPG

Nikde nikoho, len občasný vrzgot stromov. Len ja a stromy navôkol. Ľudia zrejme dospávajú silvestrovské ponocovanie, alebo chodia po návštevách rodín a známych, ale mne veľmi dobre padne práve táto moja tradícia.

Mám pohyb po sviatočnom vysedávaní a aj pojedaní, po nočných výbuchoch rôznych petárd, delobuchov a raketiek je tu nádherné ticho.

Stromy bez listov sa týčia vysoko k modrej oblohe. Ako keby čakali na niečo, možno na sneh ktorý by ich prikrýval.

 

2.JPG

Všade navôkol nádherná tieňohra lesných velikánov.

 

7.JPG

Kráčam touto akoby zebrovatou lesnou cestičkou.

6.JPG

Dnes budem zrejme dlhšie ako po iné roky je mi príjemne, mráz neštípe, chcem prísť až na miesto ktoré sa volá Vrch Hory. Občas neodolám modrej oblohe.

5.JPG

Z diaľky vidím kaplnku so zrúcaninou renesančného kostola povedľa.

24.JPG

25.JPG

Dvere kaplnky boli síce zavreté ale len podopreté kameňom tak som pozrela aj do vnútra.

Baroková kaplnka bola zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému.  Napriek tomu že je osamotená v horách a neuzamknutá je dosť zachovalá.

11.JPG

 

Vo vnútornej časti ruiny renesančného kostolíka vyrastá mohutný strom. Je tam postavená aj lavička. Na chvíľu som sa na ňu posadila.

Neviem kedy a čo bolo príčinou devastácie tohto kostolíka, ale usudzujem podľa veľkosti stromu ktorý tu rastie, že už sa v tomto stave nachádza viac rokov, nedopátrala som sa ako vyzeral kostolík v pôvodnom stave.

Pri vchode visí nápis: „Stuj noho! Posvátna místa jsou kamkoliv kráčíš" Premýšľala som o význame tohto odkazu,  mala som pocit  že som na takom neobyčajnom mieste, na mieste ktoré doslova dýcha duchovnom. Neviem ako by som tento pocit popísala. Bol to pocit, že všetky starosti sú za týmito múrmi vonku, a tu, hoci bez strechy, nado mnou len modré nebo, je taký pokoj, pohoda až sa mi nechcelo odtiaľ odísť.

16.JPG

Ale vydala som sa ďalej cestičkou odfotila ešte výhľady ktoré sa mi naskytli z Vrchu Hory.

19.JPG

Cestou späť som už kráčala rýchlejšie ešte miestami zastala, nemohla som odolať hre tieňov.

23.JPG

A ani pohľadom na modré nebo.

18.JPG

Takýto bol môj prvý deň v roku 2013.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?