Hrad Hrušov

Autor: Irena Simunekova | 27.1.2013 o 21:16 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1199x

Hrad Hrušov bol cieľom mojej dnešnej potulky. Hrušovský hrad je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, v katastrálnom území obce Hostie. /zdroj Wikipédia/  

 

 

Nie je to od môjho bydliska ďaleko, dnes počasie sľubovalo sneženie, tak som si urobila taký krátky výlet.

Prvá moja zastávka boli železničné rampy. Zákon schválnosti vždy funguje, tak som si počkala na taký motoráčik s dvomi vozňami asi desať minút. Časy keď tu premával dlhý osobný vlak sú už dávno preč. Aj v tých dvoch vozňoch by sa dalo napočítať cestujúcich na jednej ruke.

Moja trasa viedla cez dedinu Veľké Uherce, na okraji dediny na kopci  je kostol s cintorínom.  Viditeľnosť nebola veľmi dobrá ale aj tak som ho odfotila.

1.JPG

Pokračovala som smerom na dedinu Skýcov. Rada jazdím po takejto ceste plnej serpentín, je krásna hlavne v jesennom období, tá farebnosť listnatého porastu. Ale aj cez zimu má svoje čaro i keď si musím dávať pozor na výtlky a prepady na ceste.

2.JPG

Aut týmto smerom chodí menej, nie je to frekventovaná trasa tak je zrejmé že ani oprava tejto komunikácie nikoho nesúri.

Prešla som cez dedinu Skýcov a tabuľka naznačila okres Zlaté Moravce. Bolo to vidieť aj na kvalite vozovky, ktorá je udržiavaná.

3.JPG

Informačná tabuľa značila odbočku z hlavnej cesty na hrad Hrušov. Odstavila som auto a ďalej som sa vybrala pešo. Najprv som váhala či sa mám dať po turistických značkách alebo lesnou cestou, zvíťazil značkovaný chodník. Po celej dĺžke značkovaného chodníka zrejme prešli len dvaja ľudia a to tiež len v smere nahor. Dolu žiadne stopy neviedli. Sem tam stopy po lesnej zvery križovali chodník.

4.JPG

Čím som bola vyššie, tým bol aj ten sneh viditeľne belší a viac namrznutý.5.JPG

Chodník pokračoval popri horárni ďalej okrajom lúky. Priviazaný pes na mňa zúrivo brechal rušila som jeho kľud.

6.JPG

 

Po pár minútach chôdze som v diaľke uvidela strapaté ruiny hradu. Milo ma prekvapilo, že tam prebieha rekonštrukcia. Na tomto hrade som bola asi tak pred desiatimi rokmi, bolo to značne schátrané miesto a teraz už z diaľky vidieť že sa obnovuje a je v lepšej kondícii.

7.JPG

9.JPG

Chodník k hradu bol značne šmykľavý, ľad, zamrznutý sneh a zvažoval sa k okraju. Tak som išla slimačím tempom. Nikde nikoho navôkol aj keď som do určitej miery dobrodruh, predsa sa chcem vrátiť v poriadku aj domov.

10.JPG

11.JPG

Z hradu sa mi naskytli krásne výhľady do okolia, škoda len nepriaznivého počasia na fotenie.

12.JPG

13.JPG

14.JPG

Ešte som pochodila zamrznutými lávkami, schodmi po vnútrajšku hradu, ktovie koľko hradných pánov sa tu vystriedalo, čo všetko tu prežívali, ale zároveň sa už vykonalo mnoho práce na jeho záchranu.

Prvá zmienka o hrade je z roku 1316 keď ho dobil Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr mal viac majiteľov. V 16 storočí bol pred Turkami opevnený. V roku 1708 ho zapálili a spustošili cisárske vojská generála Heistera

Traduje sa aj povesť, že Alžbeta Rákociová ukryla na hrade rodinný poklad. Cisárske vojsko úporne hľadalo ukrytý zamurovaný poklad, prekutávali hrad, a zbúrali múry. Nič však nenašli

15.JPG

16.JPG

17.JPG

Tak sa lúčim s hradom, dovidenia na budúce.

18.JPG

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?