Kalvária Solka

Autor: Irena Simunekova | 3.8.2013 o 23:42 | (upravené 20.4.2020 o 17:19) Karma článku: 9,47 | Prečítané:  541x

Často prechádzam cez obec Nitrianske Právno. Je križovatkou ciest na Martin či Žilinu. Už dávnejšie som si všimla značenie z hlavnej cesty na Kalváriu Solka. Neskôr som videla pekné fotografie z tejto Kalvárie, tak som

Nie som veriaca, síce verím tomu, že existuje niečo medzi nebom a zemou, že naši blízky ktorí nás opustili niekde sú, držia nad nami takú pomyslenú ochrannú ruku. Nie, nechcem o tomto písať je to moja predstava a presvedčenie. Rada navštevujem podobné miesta, len si tak sadnem, premýšľam, spomínam, vnímam tú atmosféru ticha a pokoja.

Nadišiel deň „D“ keď do môjho plánu zapadla aj návšteva tohto miesta.

Kalvária Solka je postavená na pahorku Galgensberg a je unikátnym súborom 27 sakrálnych stavieb. Nachádza sa medzi Nitrianskym Právnom a miestnou časťou Solka. Jej zakladateľom bol kňaz Anton Richter. Stavebné práce prebiehali v rokoch 1934-1937.

V spodnej časti dominuje dolný kostol – Kaplnka Večere pánovej.

 

1.JPG

Nad dolným kostolom sú postavené tri kaplnky a to Kaplnka Olivovej hory, Kaplnka Judášovej zrady a Kaplnka Zapretia Krista Petrom.

Na krajných osiach je vystavaných 14 kaplniek krížovej cesty, v strednej osy sú umiestnené ďalšie štyri kaplnky a to Petrov nárek a Judášovo zúfanie, Kaplnka Bolestnej Panny Márie a Kaplnka s Nástrojmi umučenia.

2.JPG

3.JPG

7.JPG

11.JPG

 

Dominantou celej Kalvárie je horný kostol – Kaplnka Ukrižovania.

8.JPG

 

Nad horným kostolom sú ešte dve kaplnky a to Kaplnka Božieho hrobu a Kaplnka Víťazného Krista.

DSC05396.JPG

 

Kaplnky spája kľukatý chodník a objekty sú umiestnené od upätia k vrcholu pahorku čím sa vytvorila z Kalvárie výrazná krajinná dominanta viditeľná zo širokého okolia.

DSC05422.JPG

 

Z hornej časti je pekný výhľad na Hornonitriansku kotlinu.

10.JPG

 

Počas mojej návštevy jeden pán prechádzal krížovú cestu, modlil sa pri jednotlivých zastaveniach, ale mal veľmi naponáhlo, utekal od jednej kaplnky k druhej a rýchlo odišiel.

Ja som sa poprechádzala, pofotila a sadla som si do tieňa stromu. Spomínala som si na svojich blízkych, posťažovala som sa im, aj pochválila,  mala som ten pocit že sú pri mne...

Krásne miesto určite sa sem ešte vrátim.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?