Snilovské sedlo, Chleb, Hromové, Poludňový grúň

Autor: Irena Simunekova | 7.10.2013 o 22:09 | (upravené 7.10.2013 o 22:57) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1451x

Je pekná farebná jeseň, aj keď chladnejšia ako by som si priala. My baby skratka očakávame tkz. „babie leto". Ono síce nie a nie prísť, ale aj tak  toto obdobie ma láka svojou farebnosťou, rannou hmlou a so všetkým čo k tomu patrí do prírody.

Naplánovala som si výlet do kraja Jánošíka, síce Terchovou som len prechádzala do Vrátnej doliny, ale aj tak som sa na chvíľu zastavila aby som si odfotila nášho chýrneho zbojníckeho kapitána.

1.JPG

 

Počasie nebolo síce ideálne, šedá obloha ale to ma neodradilo od môjho zámeru vyviesť sa lanovkou na Snilovské sedlo a prejsť cez Chleb, Hromové, Poludňový grúň a popri chate Na grúni späť k parkovisku pri lanovke.

Aj napriek počasiu parkovisko bolo dosť plné, rodiny s deťmi, partie mladých i starších ktorí sa rozhodli pre aktívny oddych.

Hory zahaľovala hmla, fúkal studený vietor, ale aspoň to naznačovalo že tú hmlu rozfúka.

Kabínku lanovky som mala sama pre seba, tak som využila čas na fotenie cez otvorené okno.

2.JPG

 

Silný vietor dosť mával kabínou lanovky, ale našťastie ju neodstavili. Naskytli sa mi krásne výhľady keď škáročkou pomedzi hmlu slnko osvietilo svah za mnou

3.JPG

Dolu nádherná farebnosť jesenných stromov ale hore stále bola šedá hmla.

4.JPG

5.JPG

Vyzbrojená teplým oblečením, s rukavicami som sa pustila po červenej turistickej značke na Chleb. Skupinky sa rozdelili, niektorí išli na neďaleký Kriváň, pár otužilcov sa pustilo aj mojim smerom.

Chleb (1 645,6 m n. m.) je tretí najvyšší vrchol Malej Fatry. Nachádza v Krivánskej Fatre na hlavnom hrebeni a od Veľkého Kriváňa ho oddeľuje Snilovské sedlo. Na jeho vrchole sa rozprestiera rovnomenná Národná prírodná rezervácia Chleb. / wikipédia/

 

Aj napriek nepriazni počasia, alebo práve preto, sa mi naskytli krásne nevšedné výhľady.

6.JPG

7.JPG

Po krátkej fáze stúpania som sa dostala na vrchol.

8.JPG

Hmla sa prelievala medzi vrcholmi a mňa čakala už taká monotónnejšia cesta smerom na sedlo Hromové. Viac som sa mohla venovať fotografovaniu.

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG


Tieto výhľady v sedle Hromové prekryl závoj hmly.

13.JPG

Hromové (1 636,2 m n. m.) je vysoký ale nevýrazný vrch Malej Fatry, ktorý sa nachádza na hlavnom hrebeni Krivánskej časti, medzi vrchmi Chleb (1 645,6 m n. m.) a Steny (južný vrchol 1 572 m n. m., severný vrchol 1 535 m n. m.). Na jeho južnom svahu pramenia Mojžišove pramene. / Wikipédia/

14.JPG

Krásna hra prírody. Ďalej som pokračovala cez sedlo V Stenách smerom na Poludňový grúň. Hmla sa miestami dvíhala aby mi predviedla nádherné farby jesene.

15.JPG

16.JPG

17.JPG


Na Poludňovom grúni je križovatka ciest, ja som pokračovala žltou turistickou značkou k chate na Grúni.

Poludňový grúň (1 460 m n. m.) je vrch na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Na jeho lúčnych svahoch sa rozprestiera rovnomenné lyžiarske stredisko. Pre turistov a lyžiarov slúži aj Chata na Grúni z ktorej vedie výstup na vrchol. /Wikipédia/

18.JPG

 

To som ešte netušila čo ma čaká, i keď som predpokladala strmý zostup, klesanie o 490 m. Trávnatý a blatistý terén mi dal riadne zabrať, ale bez ujmy na zdravý som to nakoniec zvládla.

19.JPG

Od chaty to už to bolo ako oddychová prechádzka a zas som vytiahla z bezpečia fotoaparát.

20.JPG

21.JPG

Do týchto miest sa zas určite a veľmi rada vrátim.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?