Dreveník a Žehra

Autor: Irena Simunekova | 29.10.2013 o 21:44 | Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1214x

Dreveník a Žehra sú ďalšími mojimi zastávkami na Spiši. Tento kút Slovenska ešte nemám prechodený, ale vidí sa mi, že sa sem budem vracať.  

Dreveník, žlté turistické značenie napovedá, že je vzdialený spod hradného vrchu 15 minút cesty. Je to o čosi viac, alebo som nešla dosť rezkým krokom.

Prechádzala okrajom lúky, kde sa páslo stádo kráv aj s mladými teľatami. Zvláštna sorta, boli také viac huňaté a mladé boli všetky snehobiele, možno po otcovi. Zvedavo si ma jedna obkúkala pod dohľadom svojej matky a bola aj fotogenická.

1.JPG

Za mnou zostával Spišský hrad a v doline sa už dvíhala hmla.

2.JPG

Vyšla som na plošinku kde sa mi naskytol pohľad na Spišské Podhradie. Škoda že z veže hradu v tom čase nebolo vidieť cez hmlu do okolia.

3.JPG

Chodníkom okrajom lúky som si musela dávať pozor, to stádo čo sa páslo malo veru dobrý apetít, čomu zodpovedali aj pozostatky ich trávenia. Ale i napriek tomu som sa obzerala po krásne jesennom sfarbení prírody navôkol.

5.JPG

Z diaľky sa črtali skaly Dreveníka.

4.JPG

Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline a národná prírodná rezervácia. Nachádza sa na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča. Toto územie s rozlohou 1 018 186 m² je chránené od roku 1925. Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaraďovaný medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

6.JPG

7.JPG

Skupinka poľských lezcov práve zdolávala skalu na ktorej som stála. Neďaleko v údolí sú dedinky Žehra časť Hodkovce a Žehra.

8.JPG

Žehra

Samotná obec ja situovaná neďaleko Spišského hradu Už z diaľky upúta pozornosť biela stavba kostola s charakteristickým dreveným cibuľovitým zakončením veže, ktorá sa vypína nad obcou na malom návrší.

História kostola sa začína v 13. storočí. Gróf Ján zo Žehry dostal povolenie postaviť kostol v Žehre od Ctihodnej kapituly spišskej v roku 1245. Kostol v prechodnom skororománskom - ranogotickom slohu bol dokončený v roku 1275. V priebehu storočí bol viackrát upravovaný až do dnešnej podoby. 15. marca 1985 bol farský kostol Sv. Ducha v Žehre vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 11. decembra 1993 bol kostol zapísaný do zoznamu svetového kultúrného dedičstva UNESCO.

10.JPG

11.JPG

 

Obzvlášť cenné gotické fresky z piatich období. Najstaršie sú z 13. storočia, najmladšie z 15. storočia. práve však prebieha rekonštrukcia

12.JPG

Za múrmi kostola je cintorín, kde som tiež nahliadla.

13.JPG

Opúšťam Žehru, ešte posledná fotografia a vraciam sa do Spišského Podhradia časť Spišská Kapitula.

14.JPG

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?