Spišská Kapitula a Sivá Brada

Autor: Irena Simunekova | 31.10.2013 o 12:59 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  1217x

  Po návšteve Žehry som mala ešte na tento deň naplánovanú Spišskú Kapitulu a Sivú Bradu. Z Kapituly som už pár fotiek videla, ale nemala som naštudované vopred o nej nič, myslela som si, že to je len chrám a bola som prekvapená že je to vlastne cirkevné mestečko vo vnútri hradieb.  

Spišská Kapitula je niekdajšia samostatná obec na východnom Slovensku v Hornádskej kotline od roku 1948 súčasť Spišského Podhradia. Doložená je 1235, od 12. storočia bola sídlom spišského prepošta, od 1776 spišského biskupstva. Jedno z centier cirkevného školstva na Slovensku. Nachádza sa tu románska katedrála Svätého Martina z 1245 – 1273 /wikipédia/

Hradby okolo celej Kapituly majú dve brány Dolnú a Hornú bránu, ja som vošla Dolnou bránou. Je to vlastne jediná ulica kde sú domy kanonikov, niektoré pôvodne gotické, iné renesančné a barokové.

1.JPG

2.JPG

9.JPG

Dominantnou stavbou je neskororománska katedrála sv. Martina z rokov 1245-1273 s dvoma vežami a tiež vežové hodiny.

5.JPG

3.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

Svätyňa a loď boli rozšírené gotickými prístavbami (kaplnka Zápoľského). Katedrála má mimoriadne cenný interiér - najmä gotické oltáre, sochy, náhrobné tabule, náhrobky, kalichy, zvony a podobne. Fresky z roku 1317 znázorňujú korunováciu kráľa Karola Róberta. Je tu taktiež najstaršia známa románska plastika na Slovensku - Leo albus. Sú tu nádherné vitráže okien. Tieto fotografie však nemám v celej katedrále je zákaz fotografovania, čo som výnimočne aj dodržala.

10.JPG

Opúšťam Kapitulu Hornou bránou.

11.JPG

Ešte posledný pohľad za hradby a pokračujem smerom na Sivú bradu

12.JPG

Sivá Brada

Je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko, ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je to národná prírodná rezervácia.

Kopa sa nachádza v Hornádskej kotline v nadloží sedimentov centrálnokarpatskej paleogénnej panvy- Ako ostatné travertínové kopy v okolí Spišského Podhradia je aj Sivá Brada dôsledkom existencie križovania zlomov vo východnom pokračovaní vikartovského chrbta a zlomami obmedzujúcimi pohorie Branisko. Pozdĺž zlomov dochádza k výstupu cirkulujúcich podzemných vôd bohatých na CO2 z podložných druhohorných vápencov v hlbších častiach panvy. Travertíny sú holocénneho až recentného veku. Súčasná aktívna kopa vznikla ako parazitická vyvieračka na úpätí staršej kopy pred niekoľkými desiatkami rokov./wikipédia/

Voda v tomto prameni je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka ako biely pramenit a po stvrdnutí ďalej vytvárajú travertínový kopec.

16.JPG

13.JPG

14.JPG

 

Na vršku stojí Kaplnka sv. kríža z roku 1675 15.JPG

Môj deň končí a presúvam sa do Levoče.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?