Po hradoch 7. Likava

Autor: Irena Simunekova | 25.10.2014 o 19:58 | (upravené 25.10.2014 o 21:50) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  817x

Zrúcaniny Likavského hradu stoja na jednom zo skalnatých štítov Chočských vrchov na pravom brehu Váhu, v chotári obce Likavka v okrese Ružomberok.

Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1315 keď ho dostal ako donáciu majster Doncs od Karola Róberta. On dal hrad do poriadku a dal ho rozšíriť. Hrad mal strážiť priechod cez Váh pri Ružomberku a významnú cestu z Považia na Oravu a do Poľska.

Od konca 14. storočia ho do užívania dostávali liptovskí župani, bol v držbe viacerých významných rodov, najmä Hunyadyovcov, Illésházyovcov a Thökölyovcov.

Po potlačení Thőkőlyho povstania v roku 1670 pripadli aj s hradom eráru. Vtedy tu bolo ubytované vojsko a slúžil ako župná väznica. Hrad bol začiatkom 18. storočia dejiskom bojov stavovských povstaní medzi rákocziovskými a cisárskymi vojskami, ktoré ho v jeseni 1707 dobyli a na rozkaz Františka Rakócziho II. zničili.
Hrad je od 80tych rokov 20.storočia upravovaný a v súčasnosti nesie stopy po viacerých prístupoch rekonštrukcie tejto ešte donedávna zachovalej pamiatky.

V súčasnosti je v správe Liptovského múzea v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu. Práve kvôli rozsiahlej rekonštrukcii hradu je otvorená len Hunyadyho bašta a časť nádvoria hradu.

Z Likavy, zo zámku,
junák väzeň hľadí:
či Tatra už kopnie?
Či sa háj už mladí?

Výhľady do okolia z tohto hradu práve kvôli rekonštrukcii neboli takmer žiadne, tak som ešte ešte urobila pár fotografií a obišla som hrad aspoň z vonkajšej strany.

V  skale ma zaujal otvor, ako keby si odtiaľto niekto odniesol kamenné srdce, ktovie...

Rada by som si tento hrad raz obzrela celý možno raz....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?