Z Chopku na Ďumbier

Autor: Irena Simunekova | 7.11.2014 o 9:23 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1544x

Aj keď som už staršia veková kategória, ešte veľa vecí som nevidela, nepochodila. Ale chcem a pokiaľ mi zdravie a počasie dovolí,  tak určite ešte na veľa pekných miest pôjdem. Takým jedným mojim cieľom bolo vyjsť na Chopok a Ďumbier v Nízkych Tatrách.

Prišiel deň „D“  a  počasie  tiež na počudovanie vyšlo a ja som sa presúvala lanovkami z Bielej púte na Koliesko, z Kolieska pozemnou lanovkou a Priehybu a odtiaľ už kabinkovou  lanovkou na Chopok.

Chopok s 2023,6 m je tretí najvyšší vrchol Nízkych Tatier. Leží v ich hlavnom hrebeni v geomorfologickom podcelku Ďumbierske Tatry medzi vrcholmi Dereše a Ďumbier. /wikipédia/

 

Moja predstava Chopku bola veľmi odlišná od skutočnosti, jeho vrchol  mi pripadal tak ako keby tam doviezli za nákladné autá skál a vysypali.

Pod Chopkom je Kamenná chata ale ja som si svoju rannú kávu dala v Rotunde, v reštaurácii s kruhovým výhľadom.

Cestou na vrchol Chopku ma vítali kamenný mužíci.

Kamenný mužíci sú jedným z najstarších druhov značenia ciest. Presnejšie povedané je to druh turistického značenia, ktoré je väčšinou neoficiálnym, doplnkovým značením tvoreným samotnými turistami. Tu však myslím nenapĺňali svoj účel.

Vrchol nie je označený krížom ale tabuľou, za pekného počasia bolo veľa turistov na vrchole tak som radšej fotoaparát zamierila na okolie.

Červeným turistickým značením ktoré vedie po hrebeni Nízkych Tatier a je súčasťou turistickej magistrály - Cesty hrdinov SNP sa púšťam smerom k Ďumbieru.

Ďumbier je najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorý má výšku 2 043,4 m n. m. a nachádza sa v hlavnom hrebeni medzi Krúpovou hoľou (1 927,5 m n. m.) a Králičkou (1 785 m n. m.). Z vrcholu Ďumbiera je veľmi dobrý veľký kruhový rozhľad na prakticky všetky pohoria stredného a severného Slovenska. /wikipédia/

Cestička ako keby vydláždená kameňmi, je ťažké si predstaviť čo to muselo dať námahy urobiť  tento „chodník“  zrejme len ručne a bez pomoci mechanizmov..

 

Z Chopku chodník viedol smerom dolu pár výškových metrov,  a boli pekné výhľady do okolia.

V okolí chodníka sú okrem výhľadov aj zaujímavé skalné výtvory.

Z Demänovského sedla začína stúpanie do Krupovskeho sedla a odtiaľ na vrchol Ďumbiera.

Vrchol Ďumbiera je plne obsadený, Mladý, starší, deti veď je pekný deň, tento rok počasie veľmi neprialo výletom. Ale ten dnešok bol výnimočný, modrá obloha, nádherné výhľady, splnila som si taký svoj malý cieľ.

Tak už ma čaká len cesta späť, k lanovke, dúfam že sa sem ešte vrátim niekedy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?