Po hradoch - 9. Uhrovský hrad

Autor: Irena Simunekova | 26.11.2014 o 21:46 | (upravené 26.11.2014 o 23:29) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  1165x

Miestom kde mám ešte rezervy je vlastne neďaleko,  tak som sa rozhodla vyplniť aj túto medzeru a urobiť si okruh z Uhrovského  Podhradia cez Rokoš / 1010 m n. m/  v Strážovských vrchoch a cez Uhrovský hrad.

Počasie síce veľmi neprialo, ale čím som bola bližšie k hradu, tak sa postupne vylepšovalo. O hrade som toho veľa nevedela, mala som predstavu, že je to taká menšia a málo významná zrúcanina. Bola som však príjemne prekvapená jeho veľkosťou a tiež aj s rozsiahlou rekonštrukciou.

Stihla som to vlastne v posledný deň pred uzatvorením hradu kde ma privítal príjemný „kastelán“, bufetár, či stavbyvedúci v jednom.

Uhrovecký hrad alebo Uhrovský hrad je zrúcanina hradu vo výške 591 metrov nad morom v južnej časti Strážovských vrchov, nad obcou Uhrovské Podhradie

Hrad bol postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov. Neskororománska pevnosť onedlho prešla do rúk Matúša Čáka, po ktorom ho vlastnili napríklad Žigmund Luxemburský, Ctibor zo Ctiboríc.

V 15. a 16. storočí  hrad často menil majiteľov, až napokon pripadol Zayovcom. Pre hrad začalo obdobie hospodárskej aktivity, čo sa opäť prejavilo na stavebných úpravách hradu.

 V období renesancie stál hrad bokom od centier veľkých bojových akcií. Vyhli sa mu turecké výboje, aj vnútorné nepokoje, ktoré ťažko postihli okolité teritórium. Zayovci sústredili svoj život do pohodlného, monumentálne upraveného kaštieľa v Uhrovci a na hrade udržiavali iba strážne a hospodárske objekty. Hrad postupne pustol a menil sa na ruinu.

V 14. storočí postavil Ctibor na severozápadnej strane nádvoria nový gotický palác. Ďalší majitelia Zayovci posilnili v 16. storočí dolné nádvorie dvojicou okrúhlych náročných bášt, čím ho premenili na predhradie, ktoré sa stalo ťažiskom obrany. Nachádzali sa tu aj hospodárske budovy hradu. Sem ústil aj prístupový most na pilieroch, vedúci nad terénnou priehlbňou, využitou na obranu.

Peter Horanský: Historická ruina Uhrovského hradu ma očarila

 

Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva bola založená za účelom aktívne prispievať k záchrane, využívaniu a zhodnocovaniu kultúrneho dedičstva. Jedným z jej dlhodobých aktivít je projekt dokumentácie a záchrany zrúcanín slovenských hradov.

 

Hradu Uhrovec je venovaná špeciálna pozornosť najmä pre jeho mimoriadne architektonické kvality. Napriek svojej „neznámosti“ priťahuje množstvo návštevníkov a pozornosť odborníkov.

Vysoká miera zachovanosti ho predurčuje k záchrane pre budúce generácie. Vedúcim projektu záchrany hradu Uhrovec  je Mgr. Peter Horanský, Doc.  /zdroj www.nasebanovce.sk/

 

Myslím že neočarila len nadáciu a pár nadšencov, ale každého návštevníka ktorý sem zavíta.

Určite sa sem ešte vrátim.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?