Prianie

Autor: Irena Simunekova | 21.12.2014 o 10:15 | Karma článku: 5,56 | Prečítané:  481x

Je včasné sobotné ráno, niečo po piatej hodine, väčšina ľudí ešte spí. Ale nie všetci, cestou vidím zopár potácajúcich sa mladých, po jednom, po dvoch. Je chladno, sychravo tak sa zohrievajú cigaretou, zrejme posledný oneskorenci z piatkovej diskotéky. Predchádzam prázdny autobus na zastávke, inak sú cesty prázdne. Domy vianočne vyzdobené, vysvietené vkusne i gýčovo, blížia sa vianočné sviatky. Ešte pár dni a a privítame Nový rok, aký bude? Lepší? Čo nového prinesie?  Čakáme naň ako na zázrak ktorý všetko vyrieši, dávame si predsavzatia, ktoré nám väčšinou aj tak dlho nevydržia. Prajeme priateľom a známym šťastie, zdravie, peniaze v novom roku.

Ale čo je šťastie?  Výstižná je definícia z wikipédie  Šťastie je stav spokojnosti so životom, blaho, ktoré pociťujeme ako radosť, spokojnosť, povznesenie; taký stav človeka, ktorý zodpovedá najväčšej vnútornej spokojnosti s podmienkami vlastného bytia, plnosti a pochopeniu života a uskutočneniu jeho ľudského poslania. . /wikipédia/

Zdravie, to je každému jasné, nie je potrebná definícia.

A peniaze?  Áno,  sú pre život nevyhnutné, ale mám ten pocit ako keby sme ich dávali na prvé miesto v živote. Avšak ani šťastie, ani zdravie sa s nimi kúpiť nedajú. Láska áno,  pokiaľ niekto to chvíľkové potešenie tela nazýva láskou. Na lásku neexistuje vlastne ani definícia.

Niekto mi povedal, že som ako chudobné žila a ako chudobná aj zomriem. Premýšľala som na tým, dnes bol na to vyhranený čas.

Má svojim spôsobom aj pravdu, nemám majetky, milióny. Možno by som mohla mať toho materiálneho pre seba mať viac, veď pracujem, snažím sa, nie som zvyknutá rozhadzovať. Mám však väčšiu radosť keď môžem pomôcť rodine alebo priateľom. Nie je to len o tom materiálnom, je to aj o spoločných zážitkoch. Keď vidím tie rozžiarené očká vnúčeniec to sa nedá ničím nahradiť, žiadnymi peniazmi.

A stačí tak málo, pohladenie, porozprávať sa, zahrať si spolu nejakú hru, či niečo vysvetliť, naučiť..

Netýka sa to len rodiny, ale aj  priateľov, nájsť si na nich čas, pomôcť alebo len vypočuť si ich.

A práve na toto pri tej našej honbe za materiálnym zabúdame, nemáme čas. Tie naše domovy treba upratať, treba napiecť, nakúpiť.  Čas trávime zháňaním tých naj darčekov, pritom aj drobnosť, maličkosť poteší keď je darované láskou.

Myslím si, že nie som chudobná, ale bohatá. Mojim bohatstvom však nie sú peniaze a majetky. Mám veľkú rodinu, priateľov a známych, s ktorými sa snažím tráviť čo najviac času, byť s nimi v kontakte. Tešiť sa s nimi keď majú radosť, smútiť keď majú smútok, podať pomocnú ruku keď potrebujú, byť oporou. Neviem kedy ju budem potrebovať zas ja.

Toto je moje bohatstvo, pre niekoho je to málo, má iné predstavy, ale ja som takto šťastná a spokojná.

Tak čo by som priala sebe a všetkým ľuďom k sviatkom? Určite toho zdravia aj šťastia, ale o to šťastie sa musí každý sám pričiniť, nie, zázraky sa nedejú ani príchodom Nového roka. Peňazí toľko, čo je potrebné životu. Veľké bohatstvo, a to čo najviac času trávených s rodinou a s priateľmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?