Od Adama...alebo reset...

Autor: Irena Simunekova | 4.1.2015 o 19:01 | Karma článku: 5,09 | Prečítané:  762x

Nie je to celkom od Adama, ale našla som malý vreckový kalendár z roku 1917.  Je s ošúchaným, modrým obalom. Sú tu vedľa seba v stĺpcoch rímsko katolícky, protestansky ako aj izraelsky kalendár. Bol  určený pre rôzne vierovyznania. Kalendár patril môjmu pradedovi,  zaujímavé na tom je to, že som ho našla úplne náhodou, a to nie medzi starými písomnosťami, ale v škatuli od odloženej žehličky

Tento kalendár  zároveň slúžil aj ako poznámkový blok, až do roku 1932, kde  poznámky môjho pradeda končia.

Na úvodnej strane kalendára je napísané obyčajnou ceruzou, že je to darček v meste Veszprém, odkiaľ odchádzal na front zrejme 5. marca v roku 1917. Značil si len štáty ktorými na fronte prešiel a to Srbsko a Albánsko. Zrejme bojoval na tkz „Srbskom fronte“, na strane Rakúsko-Uhorska.

Na malom mieste, na okraji kalendára si robil ceruzou poznámky, a podľa nich ešte decembri 1917 sa nachádzal v Albánsku Tu jeho frontové poznámky končia a začínajú až januárom 1919, už ako hospodára. Značil si, kedy a ktorá krava sa otelila, koľko mala prasnica prasiat, čo dopestoval  počas roka, viedol si takú svoju malú evidenciu. Neskôr tu rozpísal ktoré polia ako podelil medzi svojich dvoch synov.  Malý vreckový kalendár s 15 rokmi života môjho pradeda, nie, nepoznala som ho, zomrel dávno pred mojim narodením.

Poznám len útržky z jeho života, ktoré mi rozprával môj dedko.  Vtedy som tomu neprikladala takú váhu, pre mňa mladú to bolo nezaujímavé. Teraz by som chcela vedieť o svojich predkoch viac, ako žili, čím prešli, ale už nie je šanca, škoda.

Premýšľam nad tým čo zostane po nás? Ani ten popísaný kalendár,  píšeme všetko skôr do počítača. Ani zožltnuté fotografie, lebo v tejto dobe digitálnej fotografie si ich väčšinou nechávame v počítači. A všetko sa len jednoducho zmaže, reset....

Zrejme ten starý kalendár som nenašla náhodou, vnuklo mi to myšlienku dať tých pár spomienok na svojich predkov, či už z počutia, alebo aj osobné zážitky na papier. Možno sa tieto moje poznámky tiež vyhodia, ale je aspoň väčšia pravdepodobnosť že sa uchovajú, ako tento kalendár. Mojim vnukom alebo pravnukom môžu dať obraz o svojich predkoch, odkiaľ sú a odkiaľ pochádzajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?