Zimný Hrušovský hrad..

Autor: Irena Simunekova | 8.1.2015 o 21:42 | (upravené 8.1.2015 o 22:27) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  859x

Voľný deň, aj keď u mňa bol čiastočne pracovný, čerstvo napadaný sneh, krásna modrá obloha. To človeka až tak ťahá von aspoň na pár hodín. Tak som sa dlho ani nerozhodovala, musí to byť niekde na blízku, s peknými výhľadmi, jednoznačná voľba padla na hrad Hrušov.

Nie som tu prvý krát a dúfam, že ani naposledy. Mám rada tento kraj, aj cestu k môjmu východziemu bodu medzi obcou Skýcov a Topoľčiankami.  Konečne aj u nás napadol sneh, síce cesta bola mierne primrznutá, miestami s vrstvou snehu ale veľmi pekná.

Od zastávky autobusov vedie červená turistická značka k hradnej zrúcanine. Čo pribudlo od mojej poslednej návštevy je odstavné parkovisko pre autá, čo je veľmi pozitívne, lebo hrad často navštevujú rodiny, je to taká krátka a príjemná prechádzka ktorú aj malé deti v pohode zvládajú.

Od parkoviska som už pokračovala značkovanou cestou medzi omladinou s miernym prevýšením. Kto chce môže však pokračovať lesnou cestou tieto dve sa spájajú pri horárni.

Cesta pokračuje potom okrajom lesa.

Z diaľky vidieť siluetu hradu.

Hrad Hrušov tvoria zrúcaniny gotického hradu z 13.storočia, postavený je na kremencovom vrchu Skalka, hrad bol zničený v roku 1708. Zachoval sa pôdorys hradu, obytné jadro s predhradím a niektoré veže. Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Pribudli aj dve informačné tabule, jedna o geografii okolia a druhá o majiteľoch hradu.

Počiatky Hrušova nie sú známe, údajne bol postavený po odchode Tatárov, v listinách sa prvý raz spomína v roku 1253. V rokoch 1321 až 1344 patril rodine Levických a potom sa stal kráľovským majetkom. Roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký daroval Hrušov synovi župana Julia z Topolčian, magistrovi Mikulášovi a jeho pokrvnému bratovi Ondrejovi. V darovacej listine sa hrad objavuje pod názvom "Castrum Nostrum Hurusov". Neskôr sa stal znovu kráľovským majetkom a bol pod správou kastelánov. V polovici 16. storočia bol darovaný topoľčianskemu panstvu, kam patrí dodnes. /wikipédia/

11.10.2014 uplynulo 10 rokov od začiatku obnovy a záchrany hradu Hrušov členmi OZ LEUSTACH, ktorý na tomto hrade odviedli kus práce. Pri mojej prvej návšteve tohto hradu v roku 1998 to boli rozpadajúce  sa zarastené ruiny hradu.

Výhľady okolo.

Čo tu už nie je, to je môj obľúbený strom ktorý rástol osamelo pri hrade, padol za obeť chorobe a musel sa odstrániť.

Po prehliadke hradu som sa pustila zas známou cestičkou späť, slnko už bolo dosť nízko, ale ešte aj tak prichádzali ďalší návštevníci. Pod hradom je vybudovaný prístrešok a sú tu dve ohniská, čo sa využíva hlavne v letných mesiacoch.

Tomuto času hovorím, že je to čas dlhých tieňov, v spojení so snehobielou pokrývkou sú to pohľady ktoré potešia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?