Po hradoch - 13. Šášov

Autor: Irena Simunekova | 22.2.2015 o 18:27 | (upravené 23.2.2015 o 10:18) Karma článku: 6,44 | Prečítané:  896x

Ďalšou mojou zastávkou na druhom brehu rieky Hron je Šášovské Podhradie. Nad dedinou vyčnieva skalnaté bralo s hradom.  

Smerovník síce ukazuje čas 15 minút na hrad, ale cestička hore je jednoliaty ľad,  tak mi to trvalo o čosi dlhšie.

Malá dedinka ktorá leží v úzkej doline Štiavnických vrchov má malý počet obyvateľov a miestna škola zanikla v roku 1972. Nie je tu ani kostol, ale len zvonica. Vznik obce sa datuje od 13. storočia. Dejiny obce úzko súvisia aj s dejinami hradu. Od roku 1971 je obec pričlenená k mestu Žiar nad Hronom ako mestská časť.

V roku 2003 vzniklo občianske združenie. Hlavným cieľom Združenia na záchranu hradu Šášov je konzervácia hradu, obnova jeho niektorých častí, teda zachovanie súčasného stavu.

Na prelomoch mesiacov júl a august občianske združenie každoročne organizuje kultúrne podujatie „ Dobýjanie hradu Šášov“  z ktorého výťažok sa použije na projekty záchrany hradu.

Z dediny pokračujem lesnou cestou  vyššie k hradnému bralu

Šášovský hrad sú rozľahlé zrúcaniny hradu na strmom ľavobrežnom brale, priamo nad tokom Hrona v nadmorskej výške 340 m n. m., priamo nad dedinou Šášovské Podhradie (dnes mestská časť Žiaru nad Hronom).

Kráľovský hrad sa spomína v roku 1253 ako majetok bratov de Vancha, z nich Štefan bol ostrihomským arcibiskupom. Spolu s hradom Revište, situovaným južnejšie na druhom brehu Hrona, chránil priechod a cestu do banskej oblasti, predovšetkým do Banskej Štiavnice. /wikipédia/

Pod hradom sú vybudovanú prístrešky. Zaujali ma stoly na ktorých je šachovnica, zrejme ich zhotovil vášnivý šachista.

Pohľad z hradu dolu do dediny.

Rekonštrukcii zatiaľ nepraje počasie.

Po prehliadke opúšťam hrad a známym chodníkom sa vraciam do dediny.

Povesť o hrade Šášov

Podľa povesti hrad Šášov bol pomenovaný po údatnom Šašovi. Príbeh sa začína, keď sa zvolenský hradný pán vracal z poľovačky a každým dňom bol mrzutejší. Snažil sa totiž uloviť medvede, horu  pochodil, no na medvede nenatrafil.

Dvorný blázon si z pána uťahoval, či mu netreba zver nadháňať. Zlosť pána vzrástla a slovo dalo skutok, dvorný blázon išiel s pánom na poľovačku. Keď sa už takmer slnko schyľovalo k obzoru, natrafili na medvediska.

Zoči-voči nebezpečnej šelme lovec zmeravel, nebyť udatného šaša, ktorý chytil sekeru a zaťal do maca a tým zachránil lovcom životy.

Zvolenský pán sa šaša rozhodol odmeniť. Nad miestom boja na brale tak vyrástol hrad, ktorý bol darovaný údatnému záchrancovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?