Po hradoch - 15. Oponický hrad a kaštieľ

Autor: Irena Simunekova | 13.3.2015 o 23:20 | (upravené 15.3.2015 o 20:02) Karma článku: 10,81 | Prečítané:  5757x

Východzím bodom na cestu k hradu je dedina Oponice v okrese Topoľčany. Z centra obce pri zrekonštruovanom kostole Petra a Pavla sa nachádza turistický smerovník ktorý ukazuje zeleným značením 50 minút chôdze k hradnej zrúcanine.

Značenie je súbežné s hlavnou cestou, prechádzam okolo kaštieľa, kde sa zastavím na spiatočnej ceste, za mostíkom cez potok sa odbočuje vľavo. Prechádzam vedľa areálu kaštieľa súbežne s potokom,  okolo družstva, smerom k lesnému porastu.

Stred dediny, ako aj  kaštieľ a jeho areál  pôsobili na mňa upraveným a čistým dojmom. O ceste popri dedinskom potoku sa to však už povedať nedá. Okolie zarastené kríkami ktoré zdobili zachytené igelitové sáčky rôznych farieb, ozdoby v podobe PET fliaš rôzneho druhu v úctihodnom množstve pokazili ten môj prvotný dojem. Ďalej to ešte zaklincoval zápach z družstevného areálu, ale  to je myslím normálne, sú tam maštale a zvieratá, na rozdiel od tej okrasy čo v okolí potoka vytvoril človek.

Ťažko sa vyberala aj fotografia bez týchto príkras, ale už keď som vyšla trochu vyššie, tak ubúdalo aj toho neporiadku.

Z diaľky sa týčili zrúcaniny hradu.

Nenáročným lesným chodníkom sa dostávam pod ruiny hradu.

Oponický hrad sa nachádza o východnej časti pohoria Tribeč v CHKO Ponitrie, nad obcou Oponice 333 m.n.m.

Hrad bol postavený v 13. storočí v gotickom slohu Čákovcami slúžil ako ochrana ich majetkov. Po smrti Matúša Čáka Trenčianskeho hrad obsadilo vojsko Karola Róberta z Anjou.  

Neskôr sa dostal hrad do zálohy Deziderovi Kapolskému, ktorý bol jeho majiteľom do roku 1392. V roku 1392 tri dcéry Mikuláša z Čeklísa získali hrad výmenou za svoje panstvo v Čeklísi. Pri neskoršom delení majetku získali hrad deti a vnuci  dcéry Angely a jej manžela  magistra Petra zo Stráží. Začali sa nazývať šľachticmi z Oponíc čiže Apponyiovcami.

Hrad sa nepodarilo dobyť husitským ani tureckým lúpeživým výpravám, hoci vypálili obce v podhradí.

Touto rodinou sa tiahne história s majetkovými konfliktami, hádkami, čo viedlo k rozdeleniu majetku hradu a jeho  opusteniu.  Hrad poškodil požiar 1645 zapríčinený bleskom.  Napriek tomu ešte poslúžil posledným obyvateľom a to bolo boli vojská Františka II. Rákocziho počas protihabsburského povstania začiatkom 18.storočia. Po jeho potlačení cisárski vojaci hrad zrúcali aby sa už nikdy nemohol stať vojenskou hrozbou.

I keď sú tu náznaky, že hrad sa upravuje a konzervuje, zrejme sa práce na hrade už dávnejšie zastavili.

Výhľad na Oponický kaštieľ a okolie.

A práve tento kaštieľ je mojou ďalšou zastávkou.

Apponyiovci si budovali v Oponiciach kaštiele. Jeden z nich bol honosný, tak ako mali ku konci honosne vybudovaný hrad. Pochovaní sú v rodinnej hrobke v kostole v Oponiciach.

Časť novozrekonštruovaného kaštieľa slúži ako hotel, v časti je umiestnená Apponyiovská knižnica s 30 tisíc zväzkami. Bibliotéku založil gróf Anton Juraj Apponyi počas svojho pôsobenia na viedenskom cisárskom dvore okolo roku 1774.

V okolí kaštieľa je udržiavaný park.

Aj napriek tomu, že je celý areál monitorovaný kamerovým systémom sa šperku v podobe PET fľaše v studni nevyhli.

Škoda, tieto pozostatky po „homo“ mi pokazili celkový dojem z výletu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?