Po hradoch - 17. Pustý hrad, Zvolen

Autor: Irena Simunekova | 17.6.2015 o 18:15 | Karma článku: 6,88 | Prečítané:  1188x

Už dávnejšie som si pripravila trasu na Pustý hrad /Starý Zvolen/, ale až teraz mi to vyšlo.  Síce v predpovediach boli aj búrky z tepla, ale okolie Zvolena našťastie obišli.

Môj východzí bod je železničná stanica Zvolen. Ani som netušila, že ich je v tomto meste viac, hlavné je, že som trafila na tú správnu. Smerovník ma naviedol na žlté turistické značenie, ktoré malo pokračovať až Pod Hapútku, kde mením farbu na modrú.

Chodník viedol popri železničnej trati a parku. Bolo ešte skoré ráno, ale už bezdomovci  na lavičke popíjali ranné čučo. Na ten park bol predsa len ten pohľad krajší.

Prešla som popri Zvolenskom zámku /ten je tiež na dnešnom programe/, cez most nad železnicou, mostom ponad riečku Slatina.

 Pod Hapútkou opúšťam mesto Zvolen a pokračujem príjemnou lesnou cestou, aj keď vedie nahor, veď všetky hrady sú vlastne na kopcoch.

Tento chodník je súčasťou náučného chodníka Pustý hrad, je to lokalita Zvolenského lesoparku.

Dostávam sa k dolným hradbám Pustého hradu.

Pustý hrad alebo (starý) Zvolenský hrad alebo Starý Zvolen je hradný komplex v katastrálnom území mesta Zvolen nad sútokom Hrona a Slatiny v nadmorskej výške 475 – 571 m n. m.

Skladá sa z dvoch hradných komplexov: Dolného a Horného hradu. Medzi nimi sa nachádza tzv. spojovacia časť dlhá takmer 400 metrov, ktorú v časti pri Dolnom hrade tvorí 206 metrov dlhý múr. Celková rozloha Pustého hradu je 7,6 ha. /wikipédia/

Viedol sa tu dlhoročný archeologický výskum 1992-2008. ktorý dokázal existenciu pravekého kamenozemného valu na ktorom bola postavená stredoveká hradba. Nachádza sa tu aj materiál z doby bronzovej ako aj z neskorej doby kamennej.

Počiatky osídlenia Dolného hradu siahajú do obdobia neskorej doby kamennej /4400-2300 pred. Kr. tkz badenská kultúra/ neskôr kyjatická a lužická kultúra, púchovská kultúra. Po zániku týchto osídlení bol hradný vrch znova osídlený až v stredoveku.

V prvej polovici 13 storočia vznikol kráľovský hrad, ktorého centrálnou stavbou bola mohutná obytná veža, ktorá má hrúbku muriva 3,3 m Neskôr sa okolo nej pripojila hradba s hrúbkou 2,5 metra ktorá obklopovala hradné nádvorie. Pri predpokladanej výške 5 podlaží táto obytná veža disponovala obytnou plocho o veľkosti 1000 m2.

Zvolenský Pustý hrad so svojou rozlohou 4,7 ha patrí medzi najväčšie hradné areály v strednej Európe.

Obytná veža sa využívala ako sídlo panovníka pri jeho pobytoch v poľovníckych revíroch v okolí Zvolena.

Na Dolnom hrade prebieha rozsiahla rekonštrukcia.

Výhľady na mesto Zvolen.

Samostatný horný hrad bol vybudovaný v 14 storočí.

Zánik hradu Zvolen je datovaný do polovice 15. storočia, do obdobia vojnových stretov medzi Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom z Brandýsa. Písomný prameň z roku 1451 uvádza, že Starý Zvolen vypálil Ján Huňady.

Opúšťam Pustý hrad s krásnymi výhľadmi do okolia, s bohatou históriou a s takým dobrým pocitom, že nechátra a pracuje sa na jeho záchrane pre budúce generácie.

Už ma čaká len cesta modrým značkovaným chodníkom cez Sedlo Veľký vrch do Zvolena.

Na križovatke lesných ciest som objavila vyrezávané sošky medveďa, dobre že som cestou žiadneho živého macka nestretla, zrejme by som ho takto v pohode neodfotila.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?