Po hradoch - 19. Divín a okolie

Autor: Irena Simunekova | 16.7.2015 o 10:31 | Karma článku: 5,75 | Prečítané:  967x

Na rozhraní Krupinskej výšiny a Lučenskej kotliny, v okrese Lučenec leží pamiatkovo zaujímavá obec Divín.

Priamo v  strede obce sa nachádza renesančný kaštieľ, ktorý dal v druhej polovici 17. storočia postaviť Imrich III. Balaša.

Kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Je obohnaný pevnostným múrom so štyrmi mohutnými bastiónmi. Rekonštrukcia kaštieľa sa uskutočnila v roku 2011.

Nemenej zaujímavým objektom je aj rímsko-katolícky kostol Všetkých svätých. Aj keď tieto objekty nie sú mojim dnešným cieľom, sú to zaujímavé stavby s bohatou históriou

Na pahorku nad centrom obce Divín  sa nachádza zrúcanina gotického hradu s rovnomenným názvom. Na hradný kopec sa vychádza okolo zaujímavej vinárničky.

K hradu sa dostaneme popri kaplnke svätej Anny. Kaplnka stojí na cintoríne na južnej strane hradného kopca pod zrúcaninou hradu priamo pred jeho niekdajšou bránou.

Po pár metroch sa dostávame k opevneniu hradu.

Hrad bol postavený bol niekedy na prelome 12 a 13. storočia na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti.

Po prvýkrát sa spomína v roku 1329. Postavil ho asi príslušník nejakého rodu z Lučenca (Lošonciovcov), no po neúspešnom sprisahaní proti kráľovi, ktorého sa zúčastnili aj Žigmund a Štefan z Lučenca, ho Matej Korvín v roku 1469 daroval Michalovi Orságovi. Onedlho ho už vlastnil Ján Nádašy Ongor a po jeho smrti sa hradu násilne zmocnil Žigmund Balaša.

Za vlastníctva Balašiovcov bolo roku 1559 vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami (bastión a dve nárožné bašty). Ani tieto opatrenia však nezabránili, aby ho v roku 1575 po dlhom obliehaní a ohrozovaní nedobyli Turci, ktorí ho okupovali až do roku 1593, kedy ho naspäť dobylo kráľovské vojsko spolu s Bálintom Balašom. Hradu sa stali osudnými lúpežné výčiny jeho majiteľa Imricha Balašu - roku 1683 ho cisárske vojská dobyli a podpálili. /wikipédia/

Po dobytí hradu cisárskymi vojskami koncom 17. storočia ostal hrad v ruinách a odvtedy chátra. Dodnes si zachoval už iba niektoré múry, strielne a dispozíciu stredovekého hradu.

Horná časť hradu je v súčasnosti pre turistov uzatvorená a prebieha  rozsiahla rekonštrukcia hradu v rámci národného projektu.

Výhľad na obec Divín.

Do obnovy hradu sa zapájajú v rámci národného projektu nezamestnaný a práve jeden z nich ma ochotne po hrade sprevádzal.

Pod hradom Divín objavili jaskyniari krasovú jaskyňu v roku 2012 ktorá má cca 100 metrov s krasovou výzdobou, kvaplami.

O sprístupnení Divínskej hradnej jaskyne zatiaľ jej objavitelia neuvažujú. Čaká ich ešte ďalší rozsiahly výskum.

Z hradu je výhľad na neďalekú vodnú nádrž Ružiná ktorá sa využíva aj na športovo-rekreačné účely.

Pekný deň som zakončila sladkou bodkou v podobe vynikajúcej zmrzliny miestneho predajcu, jeho stánok by ste tak isto nemali obísť :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?