Po hradoch - 20. Fiľakovsky hrad a okolie

Autor: Irena Simunekova | 19.7.2015 o 16:49 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  888x

Mesto Fiľakovo sa nachádza na juhu Banskobystrického kraja, v okrese Lučenec. Má približne 10 tisíc obyvateľov so zmiešaným národnostným zložením.

Rímskokatolický kostol s kláštorom

Uličkami mesta.

 

Na brale nad mestom stojí Fiľakovsky hrad.

Matej Bel spomína legendu, podľa ktorej pastier Filek (Filep) a jeho pes Füles (ucháň) našli poklad, z ktorého bol hrad vystavaný.

Iná legenda hovorí, že hrad dal postaviť rytier Fulko (Folkuš) ako strážny objekt. Je však zrejmé, že hradné bralo bolo osídlené už dávno predtým. Na mape Kaudia Ptolemaia nakreslenej pravdepodobne Agathodaemonom, v diele „Geografis hyfogesis“ (150 po Kr.) je zaznačené tzv. mesto jazygov Philecia, ktore niektori autori stotožňujú s Fiľakovom. /wikipédia/

V 12. storočí stál pravdepodobne na mieste hradného vrchu kamenný hrad. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1242, keď Fiľakovský hrad odolal nájazdom Tatárov.

Hrad vlastnili viacerí majitelia, medzi nimi aj v rokoch 1311-1321 Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr bol kráľovskym majetkom, v zálohe ho mali Peréniovci, neskôr kráľovná Alžbeta poverila zabezpečením panstva Jána Jiskru..

V roku 1483 dobyli hrad vojská kráľa Mateja Korvína a vyhnali z hradu Štefana Peréniho. Od roku 1490 bol správou hradu poverený budínsky kapitán Blažej Raškai. Jeho dcéru si zobral za ženu František Bebek a hrad dostal ako veno.

Po zosilnení tureckého nebezpečenstva dal hrad v roku 1551 prestavať podľa plánov talianskeho staviteľa A. da Vedano na mohutnú renesančnú pevnosť.

Hrad aj napriek snahe obrancov v roku 1554 dobili Turci a vládli na ňom 39 rokov. Až v roku 1593 cisárske vojská dobyli späť hrad neskôr sa tu vystriedalo niekoľko veliteľov.

V roku 1682 Tököliho vojská dobyli hrad ktorý vyhorel a mesto bolo zničené.

Od roku 1972 sa uskutočňuje konzervácia hradných ruín, po rekonštrukcii Bebekovej bašty bola v nej zriadená expozícia z dejín hradu a mesta.

Hradná studňa v ktorej aj v tomto suchom období je voda

Na jednej fotografii minulosť aj súčasnosť

Vyhliadky z Bebekovej bašty.

Časti hradných múrov.

Výhľady hradných pánov

Ešte zrejme o hrade nevieme všetko, preto sa od 1.7.2015 uskutočňuje ďalší archeologický výskum ktorý by mal trvať 2 mesiace, so zameraním na lokalizáciu najstaršieho obdobia z histórie hradu, momentálne je to neolit a tiež na lokalizáciu vodnej bašty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?