Bábuš

Autor: Irena Simunekova | 21.12.2015 o 21:30 | Karma článku: 9,09 | Prečítané:  413x

Kráčam k penziónu, vždy keď sa tam vyberiem cítim úzkosť, smútok. Rôzne osudy, ležiaci ako aj mobilní obyvatelia, so smútkom v očiach. Pred pár rokmi to boli ľudia plný života, túžob, snov dnes čakajúci, čakajúci  na...

Na niekoho kto sa objaví vo dverách, na záujem, pohladenie, úsmev, blízkeho človeka, na spánok ktorý im dovolí snívať o rodine, deťoch, vnúčatách, pravnúčatách, dávnych priateľoch. Niektorí  snívajú už aj s otvorenými očami, nerozlišujúc  predstavu od skutočnosti.

Majú opateru, pravidelnú stravu, zdravotný dohľad, ale je to všetko čo starý človek potrebuje? Za všetko hovoria tie smutné, čakajúce oči.

Poobedná siesta a moja bábuška, ako ju volám, leží na posteli hľadiac neprítomne pred seba. Ktovie kade sa jej myšlienky túlajú. Pozrie na mňa, ale nevie ma zaradiť, nevie si spomenúť kto som, až keď ju oslovím.

Ten pohľad sa zmení, z očí jej žiari radosť, šťastie, spoznáva ma.

Priniesla som pre ňu vlastnoručne vyrobenú vianočnú ikebanu zo živých vetvičiek, aby pocítila vôňu Vianoc. Vidieť, ako  sa z nej teší. Sadnem si pri ňu, pýta sa na deti, ako sa majú, či sú zdravý. Jej apatia je preč, má svetlú chvíľu, spomína si na sviatky ktoré sme trávili spolu, tradičný mrežovník, na medové krížiky ktoré nám vždy natrela prstom na čelo.

Nedokážem sa pri nej dlho zdržať, je mi  veľmi smutno, z toho,  ako z človeka vypŕcha energia, život a stáva sa závislým na pomoci druhých, jediné čo mu zostáva sú spomienky.

Tie svetlé chvíle  však prinášajú aj bolesť, uvedomenie si toho, že sa z nich stali tí čakajúci so smutnými očami.

Tak sa s ňou lúčim s prísľubom, že ešte do Vianoc prídem, ale prekvapila otázkou či žijem s niekým. Nie, nie,  som sama babuš. Ona mi tak hladí ruku a hovorí, keď sa ti dá, prosím ťa, nebuď sama.

O svokrách kolujú rôzne  negatívne vtipy, Moja, aj keď mi je to už veľmi dávno ex svokra, je však  tým najlepším človekom ktorého poznám. Je to tá moja zlatá bábuš, ktorá mi veľa v živote dala a aj dáva.

Chcem vám všetkým popriať šťastné a veselé sviatky v kruhu najbližších, aby nikto nezostal sám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?