Pohorím Burda

Autor: Irena Simunekova | 21.1.2016 o 21:37 | (upravené 21.1.2016 o 22:23) Karma článku: 9,72 | Prečítané:  921x

Naplánovala som si túru do možno málo atraktívneho pohoria Burda, na juhu Slovenska s tým, že sa budem pohybovať len po značených chodníkoch a na najvyšší bod tohto pohoria 395 m n. m. kde nevedie turistická trasa sa nedostanem.

Burda je plošne najmenší geomorfologický celok na Slovensku, súčasť subprovincie Vnútorné Západné Karpaty a Matransko-slanskej oblasti  Starý názov pohoria je Kováčovské kopce. /wikipédia/

Trasa: Kamenica nad Hronom – Skaly vyhliadka – Chľaba – Kováčov rekreačné stredisko – Kováčov dom. dôchodcov – Skaly vyhliadka – Kamenica nad Hronom

Mojim východiskovým bodom je obec Kamenica nad Hronom, pôvodne som si myslela, že turistický smerovník bude pri hlavnej ceste, ale mladý muž s lámanou slovenčinou ma navigoval k objektu miestnej krčmy. Aj tak je prekvapujúce, že vôbec vedel o tejto trase, mám také skúsenosti, že domáci obyvatelia ani neregistrujú turistické značenia, skôr majú svoje vlastné chodníčky.

Od obce Kamenica nad Hronom vedie červená turistická značka hore ulicou na okraj dediny a pokračujem už primrznutým chodníčkom k okraju národnej prírodnej rezervácie Kováčovské kopce – juh.

Viditeľnosť nie je najlepšia tak aspoň odfotím  mrazom zdobené listy.

Prechádzam  agátovým lesom musí to tu krásne voňať keď kvitnú.

A sú tu prvé výhľady na meandre Dunaja v pozadí je Ostrihom škoda však, že je opar.

Trasa sa vnára hlbšie do chráneného územia, mení sa postupne aj vegetácia rastie tu jaseň a dub plstnatý.

Ešte posledné výhľady na Dunaj.

Zostáva 10 minút cesty pod kótu 344 a odtiaľ už budem pokračovať modrým značením. Chodník lemujú zaujímavo povykrúcané stromy.

Po modrej značke sa dostávam na lúku s posedom  a odtiaľ pokračujem príjemnou lesnou cestičkou.

Od rázcestníka pod Kráľovou horou sa lesný chodník mení na asfaltový a z diaľky počuť zvuk motorovej píly, aj v tejto oblasti prebieha výrub.

Z príjemnej cestičky sa odkláňam prudko dole , tento úsek je dosť nebezpečný je zarastený a blatistý.

Našťastie nie je dlhý a dostávam sa na lesnú cestu, ktorá prechádza popod skaly do dedinky Chľaba.

Z dediny idem žltým značením ktoré vedie už asfaltovou cestou smerom na Kováčov chaty, nedá mi, aby som nezišla k Dunaju.

Pri domove dôchodcov  sa zas napájam na červené turistické značenie ktoré vedie od železničnej trate hore zarasteným chodníkom späť na Skalné výhľady a do Kamenice nad Hronom.

Dni sú krátke a slnko už zapadá.

So západom skončila aj moja túra, zrejme sem zablúdi málo turistov, značenie je už postaršie a napojenie zo žltej značky na červenú značne chaotické, škoda, je to naozaj pekný kraj možno sa sem ešte vrátim.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?