Po hradoch - 23 Salgó a okolie

Autor: Irena Simunekova | 17.4.2016 o 19:55 | Karma článku: 7,12 | Prečítané:  438x

Medzi hrady novohradskej stolice patrí aj maďarský hrad Salgó. Od hradu Šomoška k nej vedie modré a ďalej zelené turistické značenie. Alebo sa dá zvoliť východzí bod maďarská obec Salgóbánya.

Z parkoviska za obcou je na hrad asi tak 15 až 20 minút lesným chodníkom s miernym stúpaním. Keďže som tam bola v jesennom období, tak  lesy boli nádherne sfarbené do zlata.

Oddychová zóna s ohniskom.

Značenie k hradu bolo výborné ako aj informácie na osadených tabuliach

Kamenistý terén a stúpanie naznačovalo, že hrad je už neďaleko.

Výhľady do okolia a pozostatky hradného muriva.

Maďarský hrad Salgó je postavený nad obcou Salgóbánya na skalnatom brale vo výške 625 m.n.m.  Trojica hradov Fiľakovský, Šomoška a Salgó slúžili na ochranu obchodnej cesty a tiež ako ochrana pred vpádom nepriateľa.

Hrad na bazaltovom kopci dal v 13. storočí postaviť Simon z rodu Kačičovcov. Dokončený bol však až v 15. storočí keď ho vlastnil rod Szapolyaiovcov.

V 13 storočí hrad Salgó získali Jiskrovi husitskí bojovníci od rodín Szőlősiovcov a Rapiovcov a týmto sa stal hrad bojiskom so susedným hradom v Šomoške ktorý bol v Uhorských rukách. O niekoľko mesiacov však hrad dobyli vojská kráľa Matiaša, ktorý ho daroval Štefanovi Szapolyaimu. Vlastníkmi hradu sa v 16 storočí stali rodiny Ráskayovcov, Bebekovcov a Derencsényiovcov. V roku 1554 bol hrad obsadený tureckým vojskom.

Po dobytí hradu kresťanmi sa na krátky čas dostal hrad do majetku Valentína Balassiho  po jeho smrti pripadol kráľovskej pokladnici.V 17 storočí hrad úplne stratil vojenský význam a stal sa tak bezvýznamným.V 18. a 19. storočí bol hrad majetkom rodu Jankovichovcov.

V roku 1938 bola na najvyššom bode hradu postavená rozhľadňa.

Z rozhľadne boli krásne výhľady na jesenne sfarbenú prírodu.

Na výhľade v pozadí hrad Šomoška.

Tieň hradu Salgó.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?