Po hradoch - 24. Čachtický hrad

Autor: Irena Simunekova | 19.4.2016 o 16:56 | (upravené 19.4.2016 o 17:16) Karma článku: 6,82 | Prečítané:  2443x

Obec Čachtice spomínajú v archívnych dokumentoch v roku 1263, nad obcou sa vypína zrúcanina známeho Čachtického hradu ktorý je postavený na vápencovom kopci a je dominantou okolia..

K Čachtickému hradu sa dá vyjsť pešo z Čachtíc po žltom turistickom značení, cesta trvá približne 45 minút, alebo z obce Višňové zeleným značením po strmšom chodníku a cesta trvá tiež okolo 45 minút. Vyskúšala som obe trasy a každá má svoj pôvab, ale pre rodiny s malými deťmi je vhodnejšia trasa z Čachtíc.

Trasa z Čachtíc začína od autobusovej zastávky, ulicou smerom k hradu a neskôr príjemnou lesnou cestou, ktorá nás dovedie až k hradu.

Čachtický hrad je zrúcanina hradu  v okrese Nové Mesto nad Váhom v blízkosti rovnomennej obce Čachtice. Nachádza sa na vápencovom kopci vo výške 375 m n. m.

Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia pôvodne gotický hrad patril do sústavy kráľovských pohraničných hradov ktoré chránili západné hranice Uhorska.

K jeho rozšíreniu došlo v 15. storočí. A v roku 1708 počas stavovských povstaní  ho vyplienili vojská Františka Rákocziho.

Hradná pivnica.

Z hradu je výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Čachtický hradný vrch je štátna prírodná rezervácia.

Výhľad na obec Višňové pod hradom.

V prístavbe k hradu je vytvorené múzeum s informačnými panelmi ktoré popisujú históriu hradu a jeho pánov.

Prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt - Poznanovcov, pričom istý čas patril aj Matúšovi Čákovi.V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 15 hradov na Považí. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská Františka Rákócziho II. a odvtedy začal chátrať, aj keď istý čas slúžil ako väzenie.

Na paneloch sú popísané aj legendy.

Čachtický hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová svojou krutosťou. Podľa legendy sa kúpala v krvi mladých dievčat aby dosiahla dlhotrvajúcu mladosť a krásu.

Príbeh o čachtickej panej inšpiroval aj umelcov, najznámejšími sú určite kniha Viktora Nižňanského Čachtická pani, kreslený film Viktora Kubalu či veľkofilm Juraja Jakubiska Báthory.

Legenda:

Alžbeta Báthoryová sa vydávala ako 15-ročná. Už počas manželstva s Františkom Nádašdym, ktorý bol viac preč ako pri mladej žene, začala mučiť a vraždiť dievčatá. Ako 44-ročná ovdovela, a potom už jej sadizmus nepoznal hranice. V rokoch 1585 až 1610 umučila vyše 600 dievčat a mladých žien bez ohľadu na ich národnosť alebo pôvod. Dejiskom týchto krutých orgií boli Čachtice, ale aj ďalšie panstvá po celej monarchii. Týrala ich najrôznejším spôsobom, bičovaním, bodaním, pálením rozžeraveným železom na citlivých miestach, strhávala im nechty alebo ich nechala poliať vodou a zmrznúť. Legendy hovoria dokonca o špeciálnom mučiacom nástroji, železnej panne, ktorá prebodla svoje obete. Krv z nich mala stekať do pripraveného kúpeľa, v ktorom si grófka Alžbeta chcela navrátiť mladosť. Takýto mučiaci nástroj sa našiel v rakúskom Lockenhause, a ten v minulosti patril Bátoričke. Jej pomocníkov Ficka, Ilonu Jó a Dorotu Sentešovú popravili, Alžbeta musela zvyšok života stráviť na Čachtickom hrade. Podľa legendy ju zamurovali a nechali len úzky otvor, ktorým dostávala jesť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?