Po hradoch - 25. Budatín

Autor: Irena Simunekova | 23.4.2016 o 19:11 | Karma článku: 4,85 | Prečítané:  539x

Pri výjazde zo Žiliny smerom na Kysuce som sa často obzerala  na z ďaleka viditeľnú vežu Budatínskeho hradu. Vyčlenila som si čas na jeho prehliadku.

Budatínsky zámok (pôvodne hrad, neskôr prestavaný na zámok sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Sídli v ňom Považské múzeum. Vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Postavený je na skalnom ostrohu na strategicky významnom mieste, pri brode na sútoku Váhu a Kysuce kde sa vyberalo clo. Význam hradu zvýrazňovalo aj mohutné opevnenie. Základom hradu bola mohutná kruhová obytná veža v kamennom opevnení, ktorá sa v pôdoryse zachovala podnes a vytvára charakteristickú siluetu Budatínskeho zámku. /wikipédia/

Pôvodne kráľovskú pevnosť získal v 14. storočí stal Matúš Čák . Od roku 1487 bol majiteľom Gašpar Suňog. Renesančná úprava z roku 1551 spojila jednotlivé budovy.

Turecké nebezpečenstvo ako aj stavovské povstania prispeli začiatkom 17. storočia k budovaniu opevnenia hradu.

V období baroka sa vystavala kaplnka, dostavali budovy, kaštieľa sa obklopil parkom. Po vymretí rodu Suňogovcov v roku 1798 sa stali majiteľmi hradu Čakiovci.Cisárske vojsko hrad v roku 1849 zapálilo po čiastočnej rekonštrukcii slúžil ako kasárne.

Posledný súkromý majiteľ hradu Gejza Čáki v rokoch 1922-23 prestaval hrad do dnešnej podoby, zbúral barokový palác a zároveň postavil budovu v duchu romantizmu.

Od roku 2007 bol zámok pre verejnosť uzavretý, kvôli rekonštrukcii. V roku 2013 sa začala rekonštrukcia hradnej veže, s kompletnou výmenou strešnej konštrukcie a krytiny. Od júla 2014 je hradná veža sprístupnená verejnosti.

Vchod do areálu hradu.

Areál hradu

Park

Uskutočňuje sa rekonštrukcia kaplnky

Na jednotlivých podlažiach je sprístupnená expozícia viažuca sa k dejinám hradu, k dejinám Žiliny, obrazáreň.

Na najvyššom poschodí je expozícia hodín.

Výhľad z okna.

Pod kupolou.

Zvony z roku 1773 od trnavského zvonolejára M. Orfandla

Vyhliadka na mesto Žilina a okolie.

Pri vstupe na hrad som si všimla tabulku: Prísny zákaz lezenia po stenách hradu. Som si tak pomyslela, no ktože by tu liezol? Po skončené prehliadky naozaj na stene hradu lezec ktorý zjavne žiaden zákaz nerešpektoval.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?