Po hradoch - 26. Hajnáčka

Autor: Irena Simunekova | 10.5.2016 o 16:59 | Karma článku: 6,70 | Prečítané:  476x

Hrad Hajnáčka sa nachádza na čadičovom brale nad obcou Hajnáčka v Cerovej vrchovine, neďaleko mesta Fiľakovo. Je to pomerne málo navštevovaná zrúcanina, nikoho som cestou nestretla.

Na hrad sa dostaneme z dedinského námestia, od vynoveného kostola popri kaplnke.

Do hradného areálu sa vchádza štýlovou hradnou bránou.

Prvá zmienka o hrade je z roku 1245, keď vznikol ako kráľovský miesto starej pevnosti. Sídlilo v ňom panstvo ktorému  v polovici 15. storočia patrilo 15 obcí. V 16. a v 17. storočí bol významným bodom protitureckej obrannej línie. V roku 1545 ho obsadili na rok Turci a nakrátko aj koncom storočia. V 17. storočí bol hrad prestavaný. Na prelome 17. a 18. storočia hrad vyhorel a už sa neobnovil.

V pivničnej časti hradu je tkz. oddychová zóna, teda dá sa tu uchýliť pred nepohodou počasia

Z hradu sa zachovali len zvyšky múrov v ťažko prístupnej najvyššej časti hradu. Z diaľky nie je ani vidieť, že voľakedy tu stál hrad.
 

Ako snáď o každom hrade, aj o hrade Hajnáčka koluje povesť ktorá hovorí o mocnom vládcovi a jeho dcére. Stalo sa, že raz vládca stratil na love jeleňa vzácny meč. Dcéra sa rozhodla, že ho nájde a aj ho našla pri Levej skale. Cestou domov zachránila pastiera, ktorého prenasledoval rozzúrený diviak. Dievčina diviaka skolila otcovým mečom. Tú scénu pozoroval krásny mládenec, ktorý sa do nej zamiloval  a po čase sa zobrali. Mládenec, aj ako ženáč po čase stále miloval svoju ženu a tak z lásky k nej pomenoval hrad v ktorom žili podľa svojej ženy - Hajnáčka.

Ďalšia legenda zas hovorí, že názov hradu pochádza od mena dcéry vojvodu Hubu, Hajnáčky, ktorá ho dostala do daru od svojho otca.

Ešte odfotím hradného motýľa a zostupujem z hradu aj keď moja trasa vedie ďalej, o tom zas nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?