Oáza pokoja

Autor: Irena Simunekova | 16.5.2016 o 20:55 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  536x

Dnešné ráno vyzeralo priaznivo na  kratšiu prechádzku. Májové daždivé počasie nepraje dlhším trasám, tie však počkajú,  aj maličkosť dokáže potešiť, aspoň mňa určite.  

Začínam na križovatke ciest.

Mám čas, tak sa pristavujem pri kvietkoch, mám rada lúčne kvety, sú jednoduché, nenáročné a krásne.

Natrafila som aj na jeden skvost medzi kvetmi, rastie tu vo väčšom množstve, tak som si o nej naštudovala z wikipédie

Lesná orchidea - Cephalanthera longifolia (L.) Fritsch prilbovka dlholistá / okrotice dlouholistá, 15-60 cm vysoká olistená rastlina s bielymi kvetmi a kopijovitými listami.

Rastie od nížin až vysoko do hôr v tienistých až stredne svetlých listnatých, zriedka aj v ihličnatých lesoch a na trávnatých lesných okrajoch. Kvitne v máji až v júli. Druh je zákonom chránený.

Čo ma však prekvapilo, že v lese si robia dokonalú hostinu húsenice, len málo listov stromov je nepoškodených. Zrejme to spôsobila veľmi mierna zima, dúfam len, že stromy sa časom spamätajú, alebo či si príroda pomôže sama?

Príjemná lesná cesta, štebot vtákov, z diaľky kuká kukučka, zeleň... nádhera.

 

Pár výhľadov do okolia.

Vrchhora alebo aj Vrch Hora je miesto , kde kedysi stál furmanský hostinec a  horáreň na furmanskej ceste , ktorá spájala Zlaté Moravce so severným Ponitrím. Dnes je tu zrúcanina renesančného kostola a baroková kaplnka sv. Jána Nepomúckeho– kaplnka a pozostatky kostola.

Dvere kaplnky sú zaistené len kameňom tak som nazrela aj do vnútra. Je zaujímavé,  že ju vandali nezničili keď je tam taký prístup, asi je to pre nich ďaleko, alebo majú náboženské cítenie? Ktovie, ale dúfam, že to tak aj zostane.

Z pozostatkov kostola sú len obvodové múry, vo vnútri rastie už statný strom, škoda že sa táto stavba aspoň nekonzervuje aby sa zachovala čo najdlhšie.  

Na chvíľu som si sadla, rastie tu aj mohutný pagaštan. Až potom som si všimla v tráve hnojníky, možno čoskoro porastú aj jedlé hríby.

Zrejme tu budem dnes končiť, mračná sa zbiehajú a mňa čaká ešte cesta späť. Nezmokla som, bola to pekná prechádzka, moja oáza pokoja.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?