Rešpekt

Autor: Irena Simunekova | 28.12.2016 o 9:24 | (upravené 28.12.2016 o 13:26) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  423x

Malá vnučka mi položila otázku,  čo znamená rešpekt?  Zrejme  sa s týmto slovom tak často nestretáva, nepozná jeho význam, ale verím tomu a dúfam, že vo svojom živote bude rešpektovať a bude aj ona rešpektovaná.

rešpektovať.

1 (koho) prejavovať vážnosť, úctu voči niekomu, vážiť si

2 (čo) uznávať, dbať na niečo, zachovávať

Vysvetlila som jej to možno nie  odborne ale tak, aby to pochopila. Je ľaváčka, tak som to zobrala za príklad. Rešpektujem to, že píšeš ľavou rukou, nechcem ťa nasilu meniť a nechcem aby si  pero držala v pravej rúčke, lebo to je podľa iných tá správna. Nechcem ťa meniť, rešpektujem ťa, mám ťa rada takú aká si.

Koľko ľudí však dokáže rešpektovať iný názor, iné vierovyznanie, inú farbu pleti či orientáciu? Prečo chceme toho druhého meniť k obrazu svojmu? Je ten náš obraz lepší, krajší, správnejší? A keď je, tak žime podľa neho, ale nemali by sme ho nikomu vnucovať. Mali by sme mať ten „rešpekt“ k tomu druhému, čo chce on, aký má názor, postoj, aký je, samozrejme malo by to byť vzájomne.

Prajeme si vzájomne k sviatkom zdravie, šťastie, lásku, existuje aj množstvo vinšov ktoré si navzájom posielame, už väčšinou  v elektronickej forme. Niekedy mi to už pripadá také len z povinnosti, že sa to patrí.

Aj ja posielam priania svojej rodine, priateľom, nie sú to však skopírované vinše, ale moje vlastné slová, to čo naozaj k tomu človeku cítim, možno nie sú také kvetnaté či vtipné ale sú od srdca. Ale čo je pre mňa dôležitejšie, tak to sú osobné stretnutia, nájsť si pre toho druhého čas, byť spolu so svojou rodinou, priateľmi. To je tá pravá atmosféra sviatkov, ten najcennejší dar.

Blíži sa koniec roka, za pár dní začne nový rok 2017. Väčšinou si tak človek prehodnocuje ten uplynulý, aký bol, čo priniesol a čo očakávame  od nového roka. Samozrejme že chceme,  aby bol lepší ako predchádzajúci, máme svoje sny, plány, či predsavzatia ktoré chceme naplniť. Niečo sa možno vyplní, niečo nie, veľa závisí aj od toho, čo sme schopný pre to urobiť.

Tak vám všetkým prajem naplnenie snov a túžob v novom roku, rešpekt k postoju alebo k názoru toho druhého, toleranciu, v zmysle ži a nechaj žiť. Aby ten nový rok bol pokojný a šťastný pre každého.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.


Už ste čítali?