Rozhľadňa Háj, Starohutský vodopád

Autor: Irena Simunekova | 3.6.2018 o 10:48 | (upravené 3.6.2018 o 18:45) Karma článku: 2,86 | Prečítané:  643x

Ešte začiatkom roku 2016 som písala blog  „Okolie Novej Bane – Zvonička“ https://simunekova.blog.sme.sk/c/399007/okolie-novej-bane-zvonicka.html. Je to zaujímavý neveľký turistický okruh. Čo sa odvtedy zmenilo?

Dobudovala sa rozhľadňa Háj, oproti mojej dávnejšej turistike som tu stretla viac ľudí, vrátane rodín s malými deťmi, miesto sa stáva atraktívnejším aj kvôli rozhľadni.

Absolvovala som svoj tradičný okruh Kohútovo – Háj - Havrania skala - Červená skala – Kohútovo. Zároveň s turistickým značením je to aj náučný chodník.

Pútnicke miesto, Kohútovo.

Smerom na Háj.

I keď na rozhľadňu je mierne stúpanie, zvládajú to aj menšie deti. A je tu v plnej kráse. Betónový podstavec, čo som videla minule, je vkusne obložený kameňom, vybudované je navôkol sedenie, príjemné miesto na krátky výlet.

Jediné čo môžem vytknúť tejto rozhľadni, je dosť vysoké zábradlie aj pre dospelého človeka, ani väčšie deti nemajú výhľad a rodičia ich musia dvíhať.

Rozhľadňa ponúka polkruhový výhľad, pár výhľadov navôkol.

Ďalším vyhliadkovým miestom je Havrania skala.

Výhľady na Novú Baňu z neďalekej Červenej skaly.

Zvonička.

Príjemnou cestičkou sa vraciam na Kohútovo.

 

Nakoľko mám ešte dosť času a neďaleko Novej Bane je Národná prírodná pamiatka Starohutský vodopád, tak idem sa aj k nemu pozrieť.

Stará Huta je vlastne mestská časť Novej Bane. Od hlavnej cesty k vodopádu na Sklenom potoku je asi 10 minút,  problematické je však parkovanie na okolí.

Chodníkom pomedzi domy, cez les k vodopádu.

Neďaleko vodopádu je menšie posedenie a informačná tabuľa.  Vodopád je súčasťou Skleného potoka a voda padá z výšky 5 metrov. Je jedným z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov. Vedie tu náučný chodník Vojšín, tak  ten snáď nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Priznám sa, mám veľké obavy (píše Ivan Mikloš)

Bojím sa toho istého, čoho Steven Pinker.

DOMOV

Radoslav Procházka bude kandidovať na ústavného sudcu

Procházka založil bývalú koaličnú stranu Sieť.


Už ste čítali?