Cez Súľovské skaly

Autor: Irena Simunekova | 31.8.2018 o 21:47 | Karma článku: 3,10 | Prečítané:  1026x

Súľovské skaly to však nie  je len oblasť nazvaná Organy s Gotickou bránou a skalné bralo na ktorom kedysi stál hrad. Sú tu ďalšie skalné útvary ktoré vynikajú svojou nevšednosťou.  

Súľovské skaly sú geomorfologický podcelok Súľovských vrchov, charakteristický výrazným členitým reliéfom. Nachádzajú sa približne 10 km smerom na juh od mesta Bytča. Sú turisticky vyhľadávanou lokalitou, nachádza sa v nich národná prírodná rezervácia Súľovské skaly. Najvyšším vrchom je Brada s výškou 816 m n. m. /zdroj Wikipédia/

Územím rezervácie vedie okružný náučný chodník so 17 informačnými panelmi. Východiskom i konečným bodom tohto chodníka je obec Súľov - Hradná.

Ja som ale zvolila turistický chodník, aj keď miestami som natrafila aj na informačné panely.Moja cesta od Súľovského hradu pokračovala zeleným značením smerom k lúke pod hradom.

Trasa je s rebríkmi a istená zábradlím. Niektoré časti však už nahlodal zub času, treba aj určitú opatrnosť pri zostupe.

Posledný úsek chodníka je poprepletaný koreňmi stromov.

Od tohto smerovníka už pôjdem červeným turistickým značením až pod Roháč. Tu som si dala krátku oddychovku a zaspomínala. Keď som tu bola naposledy tak taká partia vynášala mladého chlapca touto trasou na vozíčku, ako to mohli zvládnuť keď tu človek má problém sám so sebou?  Ale určite mu urobili veľkú radosť aj o tomto je prekonávanie samého seba, pre niekoho, pre priateľa.

Túto trasu už poznám ponúka krásne vyhliadky. Najprv je to príjemný lesný chodník s miernym prevýšením popri rôznych skalných útvaroch často s bizarným tvarom.

Prichádzam do sedla pod Bradou a na skalné vyhliadky.

Premávka po tomto chodníku sa obojstranne zahusťuje je čoraz ťažšie natrafiť na vyhliadku bez ľudí a hlavne keď si tam robia nekonečné selfie fotografie, vyšpúlené ústa vpravo,  vľavo, prehodené vlasy na jednu, druhú stranu, zmena uhlu fotenia, nuž nová doba, nefotí sa krásna príroda ale našpúlená pusa, ale aj tak sa mi pár fotografií napriek tomuto stavu a nie veľmi priaznivému počasiu pre fotografiu myslím podarilo.

Zeleným turistickým značením s pod Roháča pokračujem na Roháčske sedlo.

Už mi zostáva len posledná časť a to zo sedla modrým značením návrat na parkovisko. Je to lesný chodníček na konci ktorého je lúka  zo zrakovou pyramídou. Osobne v tom nevidím účel, ale pokiaľ bolo účelom to, aby ľudí vytiahlo do prírody, tak ju schvaľujem.

Ešte posledný pohľad na skaly, tak možno zas nabudúce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Taliani varovali pre Vadalom, ignorovali sme ich

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Nebolo to paparazzovanie. Bol to druh útoku

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?