Tri dni v kraji Jánošíka - 1. Terchovské srdce

Autor: Irena Simunekova | 22.9.2018 o 21:16 | Karma článku: 1,98 | Prečítané:  598x

Zostávajúci čas do večera som ešte využila na krátku prechádzku k rozhľadni Terchovské srdce. Trasu som si naštudovala vopred nemal by byť problém sa k nej dostať.

V Terchovej sa odbočuje z hlavnej cesty smerom k Lidlu, pokračuje sa ešte kúsok ulicou smerom hore.  Vľavo je odbočka s mostíkom a nad ním je parkovacia plocha. Vedie tu modro značený turistický chodník, ten prechádza popri rozhľadni s tým rozdielom, že v mapách je zakreslená rozhľadňa vpravo od chodníka ale ona v skutočnosti je naľavo.

Podstatné je však to, že sa rozhľadňa nedá prehliadnuť. Popri ceste sa nachádzajú náučné tabule.

Výhľady z chodníka do dediny Terchová.

Mnohé historické udalosti sa udiali práve na vrchu Oblaz. Mor koncom 19 storočia, na jeho následky zomrelo veľa obyvateľov obce, ich spoločný hrob je na upätí vrchu Oblaz. Na konci 2. svetovej vojny sa tu opevnili Nemci, brániac sa postupujúcim Rusom ktorí oslobodzovali Terchovú, veľa ich tu položilo svoje životy.  Oblaz je symbolickým miestom terchovčanov.

Na vrchu Oblaz sa nachádza 30 m vysoká rozhľadňa Terchovské srdce. Autorom návrhu je Alojz Mucha, muzikant legendárneho terchovského zoskupenia bratov Muchovcov. Inšpiráciou pre názov rozhľadne bola terchovská pieseň „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí..."

Na mieste, kde stojí rozhľadňa, bola v známom filme Jánošík s Paľom Bielikom, ktorý nakrúcali v roku 1935 umiestnená šibenica. Túto šibenicu majú vytvárať samotné ramená rozhľadne.

Rozhľadňa má 3 vyhliadkové terasy a je postavená v kombinácii železa s drevom.

Výhľady do okolia.

Už si len posedieť na chvíľu na lavičke a pekný deň je za mnou.

Prechádzkovým tempom cesta k rozhľadni a späť, spolu aj s výstupom na ňu,  trvá tak do jednej hodiny a viac, podľa toho koľko sa tu chceme zdržať.  Je vhodná aj pre menšie deti, aj keď je určité stúpanie ako ku každej rozhľadni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?