Rozhľadňa na Malom Lubíne

Autor: Irena Simunekova | 28.9.2018 o 21:01 | Karma článku: 1,73 | Prečítané:  367x

Už dlhšie mám pripravený malý okruh v okolí dedinky Chalmová. Dočítala som sa aj o novej rozhľadni, ktorá je postavená na neveľkom kopci  Malý Lubín a to rozhodlo.

Nastal deň „D“  takže dnes obídem tento malý okruh ktorý nemám  od svojho bydliska ďaleko.

Z hlavnej cesty medzi Oslanmi a Prievidzou je odbočka do Chalmovej. Dedinka ktorá patrí pod obec Bystričany je známa aj svojim termálnym kúpaliskom ktoré je prevádzkované celoročne.

Prechádzam krásnou gaštanovou alejou, cez mostík, odbočujem k termálnemu kúpalisku, práve odtiaľto by mala začať, ako aj končiť moja trasa.

Areál kúpaliska je samozrejme ohradený a nepredpokladala som, že by priamo odtiaľ viedla turistická trasa. Obišla som ho celý z vonka, žiadnej modrej ani inej značky nebolo. Bez značenia na turistiku nechodím.

Tak som vošla do areálu, môj predpoklad nebol správny, modro značený turistický chodník vedie priamo z kúpaliska smerom do hory.

Je tu aj novovybudovaný náučný chodník ktorý miestami sa spája s modro značeným turistickým chodníkom. Náučný chodník je dvojokruhový  a to lesnícky okruh a historický okruh.

Lesným chodníkom miestami kamenistým, miestami zarastenejším sa dostávam na Malý Lubín.  Náučný chodník cez ktorý tiež prechádzam má svoje „oddychové“ stanovištia, príjemne padne si posedieť na lavičke, počúvať spev vtákov, občasný šum lesa.

Za stromami zbadám rozhľadňu, teda rozhľadničku. Malú šikovnú, žiaden betón či železo, ale drevo. Na rozhľadňu sa vychádza rebríkom a hore je aj lavička kde sa dá posedieť.

Rozhľadňa ponúka polkruhový výhľad do okolia.

Ďalej pokračujem ako po celej trase modrým turistickým značením do sedla  pod Drieňovým. Tu je to už trochu zložitejšie, chodník je nevyšľapaný orientujem sa len podľa značiek, našťastie je ich dosť.

Od sedla pod Drieňovým je to už lepšie, turistické značenie ma vedie prevažne lesnou cestou.

Na trase náučného chodníka je altánok s posedením a kaplnka. Ďalej už schádzam dolu lesom smerom ku kúpeľom.

Náučný chodník s informačnými tabuľami je zaujímavý, nie je náročný. Je to dobrý tip na výlet s deťmi v spojení s kúpaním v bazénoch. Zrejme to zaradím do programu na budúce prázdniny s vnúčatami.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Priznám sa, mám veľké obavy (píše Ivan Mikloš)

Bojím sa toho istého, čoho Steven Pinker.

DOMOV

Radoslav Procházka bude kandidovať na ústavného sudcu

Procházka založil bývalú koaličnú stranu Sieť.


Už ste čítali?