Na juhu Slovenska - Leanyvár

Autor: Irena Simunekova | 30.1.2019 o 21:12 | Karma článku: 2,59 | Prečítané:  1005x

Pri Dunaji asi 4 km od Komárna sa nachádza dedinka Iža. V jej katastri medzi kanálom a riekou Dunaj sa nachádzajú pozostatky rímskeho vojenského opevneného tábora.

Práve Dunaj bol hraničnou riekou Rímskej ríše. Cisár Markus Aurelius (161-180) po porážke Kvádov v roku 171 vydáva rozkaz budovať opevnené tábory aj na ľavom brehu Dunaja. Jedným z nich je aj Celemantia (Leanyvár).

V 2. storočí tu Rimania vystavali pevnosť s barakmi z nepálených tehál, ktoré boli chránené palisádami a drevozemným valom. Neskôr to prestavali na kamennú pevnosť štvorcového pôdorysu s 20. vežami a štyrmi bránami v opevnení.

Leanyvár bol súčasťou línie obranných pevností Rímskej ríše – limes romanus.

Tieto rímske stavby sa v pôvodnej podobe nezachovali. Archeologickým výskumom je odkrytá časť architektúr, sú osadené náučné tabule o histórii.

Z hlavnej cesty v dedine je dobre označená odbočka smerom k Leanyváru. Vedie ma betonova cesta, vedľa  miestnej strelnice.

Naozaj sú tu len pozostatky opevneného tábora ale s bohatým popisom histórie.

Cestou späť idem už po vale kde vedie cyklotrasa.

 

Tento krátky výlet do ďalekej histórie sa dá spríjemniť s kúpaním v bazénoch s termálnou vodou  v neďalekých Patinciach čo som aj využila.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?