Na juhu Slovenska - Vodný mlyn v Kolárove

Autor: Irena Simunekova | 3.2.2019 o 14:51 | (upravené 3.2.2019 o 15:47) Karma článku: 1,38 | Prečítané:  469x

Od 17. do 19. storočia boli najrozšírenejšie vodné mlyny pozdlž riek Dunaj, Váh a Ipeľ. Strojné zariadenie predstavovalo vodné koleso, prevodové zariadenia a mlynské kamene. Osobitným typom boli lodné mlyny.

Lodné mlyny boli umiestnené na veľkých člnoch a pripevnené lanom k brehu. Najviac sa využívali na riekach Dunaj a Váh,  postupne však zanikali. Posledný plávajúci vodný mlyn bol presunutý v 60. tých rokoch do depozitára múzea Slovenskej dediny v Martine.

Po iniciatíve pamiatkarov z Komárna v roku 1980 sa iniciovala stavba plávajúceho mlyna ktorá mala slúžiť k náučno-vzdelávacej a muzeálnej funkcii. Historicky zrekonštruovaný mlyn bol vyrobený podľa pôvodného mlyna ktorý pred druhou svetovou vojnou stál v Radvani nad Dunajom. Je v ňom zriadené múzeum vodného mlynárstva a je inštalovaný pri meste Kolárovo na mŕtvom ramene Malého Dunaja.

Kolárovo je jedným z najväčších miest juhu Žitného Ostrova, rozprestiera sa na sútoku Malého Dunaja a Váhu.

Jedným zo zaujímavostí tohto mestečka je práve tento plávajúci vodný mlyn ukotvený na  brehu mŕtveho ramena Malého Dunaja. K mŕtvemu ramenu sa dá prísť autom ako aj pešo peknou prechádzkou po hrádzi.

Aj keď cesta k mlynu je slabo značená, v malom mestečku nie je problém sa zorientovať a  domáci tiež ochotne poradia.

Vodný mlyn je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Vzhľadom vodný mlyn pripomína dva člny na ktorých je upevnené mlynské koleso.

Cesta k nemu vedie ďalšou raritou  a to dreveným mostom, ktorý svojou dlžkou 86 m a šírkou 2,5m je najdlhším zastrešeným mostom v Európe.

Na polostrove medzi mŕtvym ramenom Malého Dunaja na jednej strane a riekami Malý Dunaj a Váh na strane druhej sú aj objekty s ukážkou ľudovej architektúry,  provizórne múzeum poľnohospodárskej techniky. Tiež je tu pár hospodárskych zvierat z ktorých by mali najväčšiu radosť hlavne deti.

Príjemné je aj malé sedenie s občerstvení.

Návšteva vodného mlyna v Kolárove,  spojené s prechádzkou po okolí, je vhodným tipom na výlet aj s menšími deťmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Talianska mafia si na Slovensku založila bunku

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Nebolo to paparazzovanie, toto je prenasledovanie. A je nebezpečné

Nevieme, či to bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?