Kaštieľ Hajna Nová Ves

Autor: Irena Simunekova | 6.4.2019 o 20:46 | Karma článku: 1,82 | Prečítané:  1463x

Hajna Nová Ves obec v okrese Topoľčany. Práve tu som sa zastavila, aby som si pozrela jedinečný renesančný kaštieľ a okolitý park.

Kaštiel ktorý sa nachádza v centre obce dal postaviť v roku 1609  Tomáš Vízkelety. Bolo to luxusné sídlo bohatého panstva ktoré sa zaoberalo poľnohospodárstvom. Kaštieľ dopĺňali hospodárske budovy.

Neskôr kaštieľ patril rodine Ocskayovcov, Zerdahelyiovcov, Zámojských či Steigerovcov.

Tento kaštieľ je jedným z mála ktorý si na Slovensku zachoval len drobnými úpravami svoju renesančnú čistotu.

Do roku 1993 v areáli sídlila Špeciálna základná škola internátna a praktická škola. Pre školu bolo finančne náročné udržiavať kaštieľ aj s parkom, preto ho v roku 2003 predala súkromnému majiteľovi.

Avšak kaštieľ je kultúrnou pamiatkou od roku 1963, park bol za chránenú prírodnú pamiatku vyhlásený v roku 1984. Predajom parku tým došlo ku porušeniu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý zakazuje prevod vlastníctva štátu k pozemkom s tretím stupňom ochrany na iné osoby. Teda predaj je neplatný a vedú sa súdne spory. Pre súkromného majiteľa je kaštieľ bez parku bezcenný.

Pokiaľ sa dospeje k rozhodnutiu už možno ani potrebné nebude, kaštieľ chátra a čím dlhšie sa patová situácia rieši,  tým bude potrebná vyššia finančná čiastka na opravu, alebo už bude neopraviteľný.

Ako a či vôbec sa  usporiadali vlastnícke práva ku kaštieľu a k okolitému parku, som sa nevedela už dopátrať, isté je len to, že krásna stavba je v dezolátnom stave, čo je veľká škoda.

Pár fotografii napovie o stave tejto historickej stavby.

Poslednými šľachtickými vlastníkmi kaštieľa boli Albert Emil von Steiger-Münsingen von Relle a jeho manželka Maria Judyta Eleonora Eugenia Ludmiła Zamoyska, ktorých erby v oválnych medailónoch datované rokom 1896 sú umiestnené po stranách vstupnej brány do kaštieľa

Časť hospodárskych budov.

Zrejme bývalá zvonica.

V parku stojí socha sv. Jána Nepomuckého.

Pár záberov s interiéru cez rozbité okná.

Na nádvorie kaštieľa sa mi nepodarilo pozrieť, tak informácie čerpám zo stránky  https://www.obnova.sk/pamiatka/hajna-nova-ves-kastiel

Kaštieľ má štvorkrídlovú dispozíciu, rozloženú okolo ústredného nádvoria na štvorcovom pôdoryse. Nádvorie je sprístupnené jedným prejazdom s bránou. Tri krídla lemujú zo strany nádvoria arkády, v druhom podlaží formou otvorenej arkádovej chodby, ktorej oblúky sú nesené subtílnymi, štíhlymi kamennými stĺpmi. Zdôraznenie pevnostného charakteru priniesla neoslohová obnova a úprava v 19. a 20. storočí (1896, 1924), ktorá vyzdvihla, obnovila a doplnila niektoré prvky renesančných fortifikačných stavieb, s cieľom rekonštruovať historický stav v romantizujúcom a historizujúcom duchu. Romantizujúci výraz (neogotika a neorenesancia) je určujúcim znakom exteriérov kaštieľa. Okolo kaštieľa sa nachádza rozsiahly anglický park. 

 

Škoda, že takéto nádherné stavby sa už zrejme pre budúce generácie nezachovajú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?