Gaderská dolina - tip na výlet

Autor: Irena Šimuneková | 2.5.2019 o 18:34 | Karma článku: 10,06 | Prečítané:  11634x

Na Gaderskú dolinu som čítala samé chvály, je však lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať, tak som si naplánovala aktivity v tejto oblasti. Dosť dlho som však návštevu tejto najznámejšej doliny odkladala,  konečne nadišiel deň „D".

Gaderská dolina sa nachádza v strede Turčianskej Veľkej Fatry. Vstupom do doliny je obec Blatnica v okrese Martin.

Z obce vedie zelené turistické značenie k ústiu Gaderskej doliny, kde je vybudované aj veľké parkovisko. Odtiaľto už pokračujem žltým turistickým značením až k ústiu Dedošovej doliny.

Začínam skoro ráno a predbiehajú ma dvaja bežci, pri mojej rýchlosti možno ma aj tento slimák čo je na ceste predbehne, ale ja som sem neprišla preto, aby som sa ponáhľala, mám aj značnú časovú rezervu.

Celá trasa je asfaltová, vedie tu aj cyklistický chodník, ja síce mám radšej lesné chodníčky, ale vedela som, aká cesta ma čaká.

Celou dolinou preteká Gaderský potok.  Na opačnej strane potoka je reštaurácia s ubytovaním Chatová osada Gader.

Z Gaderskej doliny vychádza mnoho turisticky atraktívnych chodníkov,  Je jednou z prístupových ciest na Tlstú, Ostrú, Ostredok, Krížnu a ostatné vrcholy pohoria.

Informačné tabule popisujú faunu a flóru v oblasti Veľkej Fatry, ale takého vlka, rysa či medveďa by som tu stretnúť nechcela. S týmito šelmami sa však zrejme stretol jeleň, ktorého pozostatky sú na kraji potoka.

Sviatok práce sa v Gaderskej doline oslavuje prácou, našťastie nejde o veľký úsek a za zákrutou zvuk motorovej píly prehluší zurčiaci potok.

Na okraji potoka rastie deväťsil lekársky, ktorý je v rôznych štádiach kvitnutia. Okolie krášli aj záružlie močiarne ako aj ďalšie jarné kvietky.

Časť Sokolovo stredisko Mlynčekovo. Veľmi zaujímavý malý oddychový areál s lavičkami, vodnými mlynčekmi a s vodníkmi. Poteší nielen deti, ale aj dospelých.

Cesta sa kľukatí medzi skalnými bralami, jaskynkami a mohutnými smrekmi.

Dolina v hornej časti sa delí na dve vetvy, vľavo na Dedošovú dolinu a vpravo na dolinu Selenec. Smerom do doliny Selenec vedie žlté turistické značenie k Čertovej bráne charakteristickej svojimi tesnými skalnými prevismi  a útesmi. Natáčal sa tu aj prvý film Jánošík.

Čertová brána

A odtiaľto sa budem vracať naspäť. Cestou už stretávam veľa cyklo či peších turistov, mládež na korčuliach či kolobežkách,  rodinky s deťmi.  Už nie je priestor ani na fotografovanie, tak pridávam do kroku. Ale nedalo mi to, aby som aspoň atrakciu povoz na voze neodfotila.

Prechádzka Gaderskou dolinou je vhodná a určite atraktívna nielen pre dospelých ale aj pre menšie deti, je to jedna z najkrajších dolín na Slovensku. Určite sa ešte na tieto miesta vrátim.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pracujú s násilnými deťmi: Násilné deti sú neraz samy obeťami

Ak sa staráme o obeť, musíme sa starať aj o páchateľa.


Už ste čítali?