Klátova Nová Ves

Autor: Irena Simunekova | 25.5.2019 o 18:30 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  2340x

Na upätí pohoria Tríbeč, v okrese Partizánske leží obec Klátova Nová Ves. Obec s bohatou históriou a troma kaštieľmi.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1292 z obdobia panovania kráľa Ondreja III. V katastrálnom území  obce  je viacero sídlisk z mladšej a neskorej doby kamennej. Nad potokom Vyčoma, ktorý preteká obcou, bolo staré slovanské osídlenie z čias Veľkomoravskej ríše.

Obec patrila Diviackovcov, neskôr mnohým zemepánom, ako Hunyadyovcom, Migazziovcom a Stummerovcom.

Upravené námestie.

Hneď vedľa hlavnej cesty sa nachádza renesančný kaštieľ. Kedysi to bol opevnený kaštieľ – tvrdza, sídlo zemepánov, pochádza z druhej polovice 16. storočia, jej výstavbu tak možno spájať s Novoveskovcami, ktorí boli v tých časoch majiteľmi obce.

V minulosti sa tu vyberalo obchodné mýto. Zvláštnosťou sú dômyselné prieduchy a strieľne na ochranu tvrdze. Po vpáde Turkov bol kaštieľ vypálený a chátral, neskôr slúžil ako sýpka pre majiteľa kaštieľa baróna Leopolda Haupt-Stummera z Tovarník,  tiež ako sýpka pre JRD.

Rekonštrukcia kaštieľa sa vykonala v rokoch 1977-1981, čím sa umožnilo využitie pre kultúrno-spoločenské účely obce,  od roku 1985 kaštieľ slúži ako obradná sieň.

Na druhej strane hlavnej cesty, vidieť ďalší skvost, barokový, Thurónyiho kaštieľ z polovice 18. storočia. Bol postavený rodinou Husárovcov ale súčasnú, neobarokovú podobu, mu dal jeho posledný majiteľ barón Leopold Haupt-Stummer okolo roku 1892. Celý objekt vybavil centrálnym vykurovaním, elektrickú energiu na svietenie dodával generátor poháňaný vodným kolesom na potoku Vyčoma. V okolí kaštieľa je upravený park.

Po konfiškácii majetku v roku 1945, bolo z objektu odcudzených veľa  historických pamiatok a cudzojazyčnej literatúry.  Neskôr objekt slúžil ako škola, avšak pre zanedbanú údržbu značne chátral.

Od roku 1969 sa začalo s generálnou opravou, ktorá sa dokončila po šestnástich rokoch. Novým majiteľom kaštieľa sa stal od roku 1986 štatistický úrad, ktorý tu má školiace stredisko.

Cesta ku kaštieľu, potok Vyčoma.

Areál a kaštieľ

K obci Klátova Nová Ves patria aj časti Janova Ves a Sádok.

V Janovej Vsi je renesančný kaštieľ, ktorý postavili Bošanyiovci. Tento sa niekoľkokrát prestaval a vznikla viackrídlová stavba. V roku 1905 sa pristavila poschodová secesná vila, dobudoval sa park a rybníky. Od roku 1967 je tu detská ozdravovňa. Tento kaštieľ som videla len z diaľky, určite sa k nemu vrátim, len či nie je z dôvodu  ozdravovne vstup do areálu zakázaný, to neviem.

Na kopci Chríb na juhovýchodnom okraji Sádku, miestnej časti Klátovej Novej Vsi je románsko-gotický kostol. Predpokladá sa, že vznikol na mieste staršieho včasnostredovekého hradiska zvaného Čížik.

Najstaršie časti kostola sú z 12. storočia, neskôr prechádzal rôznymi úpravami, dostavbami a zväčšením do terajšej konečnej podoby. Je zasvätený Narodeniu Panny Márie, Kráľovnej anjelov.

V rokoch 1957-58 bola obnovená fasáda a zrekonštruovaný okružný múr ktorý vymedzuje funkčný cintorín. Krov sa obnovoval v roku 1992.

Keď sme si sa oboznámili s históriou a videli pamiatky v obci, tak určite dobre padne si niekde posedieť. A na to je výborným miestom salaš Kostrín, ktorý sa nachádza v prírode, v miestnej časti Janova Ves.

Príjemné prostredie, výborné halušky, deti tu majú tiež svoj kútik s húpačkami a preliezkami, prípadne je možnosť povoziť sa na konskom záprahu.   Je to ideálne miesto na výlet s deťmi, za poznaním, ako aj za zábavou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Koho a prečo si Trnka tajne nahrával na prokuratúre?

Informáciu potvrdil aj Daniel Lipšic.

Stĺpček Petra Schutza

To, že SDKÚ bránila Bubeníkovú, je ďalší kamienok do obrazu skazenosti strany

Správanie Mikloša nie je vierohodné.


Už ste čítali?