Malý Grič

Autor: Irena Simunekova | 18.7.2019 o 19:24 | Karma článku: 1,76 | Prečítané:  387x

Jednou z dominánt okolia Handlovej je vyhasnutá sopka zvaná Malý Grič, ktorá je súčasťou pohoria Vtáčnik.

Handlová je tretím najväčším mestom regiónu Horná Nitra. Mesto je obklopené pohoriami Vtáčnik, Žiar a Kremnické vrchy.  Je to banícke mesto, ťažba uhlia sa tu začala už v roku 1909.

Na  bralnatý vrchol Malého Griča vedie turistické značenie, moja zeleno značená trasa začína v meste Handlová. Časťou turistického chodníka vedie aj náučný chodník.

Pre mňa neznáme miesto, aj mesto, tak mi chvíľu trvalo, pokiaľ som nabrala správny smer na západ, von z mesta. Značenie bolo mierne chaotické , hlavne na križovatkách chodníkov a ciest a tiež ako tradične, na lúkach. Prešla som aj niečo navyše, vyhľadávajúc turistické značenia,  predpoveď počasia a tmavé oblaky mi tiež nepridávali na nálade.

Tá sa mi zlepšila, keď som uvidela pod lesom kaplnku, krásne zakvitnuté lúky a značenie smerujúce do lesa.

Príjemná lesná cestička s miernym prevýšením ma doviedla na ďalšiu lúku. tu však bolo značenie už jednoznačné, ďalej pokračujem už hustejším porastom.

Sem tam tlieskam, aby som vyplašila prípadnú zver, ale okrem bzučania hmyzu a spevu vtákov som nič podozrivé nepočula.

Prichádzam k smerovníku Tri studničky. Mal by tu byť akýsi oddychový areál so sedením, ohniskom, s prístreškami a s kolotočom pre deti. A naozaj toto všetko tu bolo a ako bonus preplnené vrecká na odpad a okolo v lese svietili hygienické vreckovky.

Neschvaľujem v lesoch vôbec nádoby na odpadky, keď niekto dokáže doniesť 2 litre vody, či pivá v plechovkách,  tak tú prázdnu fľašu, či plechovku, by už snáď zvládol zniesť aj domov. Ale nie je to ojedinelý jav, vidím to aj iných miestach.

Odtiaľto už pokračujem žltým značením a po chvíli mi je jasné, že prechádzka skončila a nasleduje strmý výstup.

A toto je môj cieľ. Malý Grič s nadmorskou výškou 876 metrov, s úžasnými výhľadmi do okolia.

To sú tie chvíle, keď si človek povie, stálo to za to...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?