Prosiecka a Kvačianska dolina časť 1.

Autor: Irena Simunekova | 3.9.2019 o 21:21 | Karma článku: 1,91 | Prečítané:  805x

Najkrajšie a najnavštevovanejšie doliny Liptova sú Prosiecka a Kvačianska dolina, vo vápencových Chočských vrchoch.

Cez doliny vedie turistické značenie  a dá sa urobiť okruh oboma dolina. Prepojením dolín je žlté turistické značenie.

Ja som sa rozhodla začínať na parkovisku pri ústí Kvačianskej doliny, žlté turistické značenie ma dovedie až k ústiu Prosieckej doliny.

Je skoro ráno a z parkoviska sa vraciam  smerom do Kvačian. Na začiatku dediny značka odbočuje cez mostík popod horu. Vlastne celá žlto značená turistická trasa vedie väčšinou okrajom lesa.

Výhľady na Kvačany v rannom opare.

Miestami chodník zachádza do lesa, aby vzápätí pokračoval okrajom lúky.

Elektrický ohradník je v tesnej blízkosti chodníka, čo nie je veľmi príjemné., ale tie výhľady na liptovské lúky v rannom opare sa mi celkom páčili.

Ústie Prosieckej doliny, pokračujem modrým turistickým značením. Odtiaľto vedie aj náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina s informačnými tabuľami, ktoré oboznamujú s s geologickými, geomorfologickými a pedologickými pomermi doliny, ako aj s jej flórou a faunou.

Ale si počkám, pokiaľ skupina turistov zájde ďalej do doliny, zbytočne by som ich brzdila.

Prosiecka dolina je dlhá takmer 4 km a je hlboko zarezaná medzi masívy Lomna a Prosečného.

Dolinu vyhlbil potok Prosiečanka.  Pred vstupom do doliny potok tečie cez plošinu Svorad potom sa Prosiečanka ponára v závrtovom ponore a stráca sa v podzemí, preto je v súčasnosti dno doliny suché. Objavuje sa znova v dolnej časti doliny.

Chodník vedie popri potoku, medzi vysokými skalami až po vyvieračku  v skalnom prieseku Vráta.

Chodník pokračuje kamenistým dnom doliny, okolo sú machom obrastené skaly, je tu príjemne, chládok a vlhko. Dojem kazia len popadané a choré stromy.

Na začiatku hornej časti doliny odbočujem do doliny Červené piesky, je tu 15 metrov vysoký vodopád.

Táto dolina je krátka, s vysokými skalnými útvarmi. Vodopád ma však neočaril, voda skôr kvapká ako tečie, zrejme aj tu sa prejavuje deficit vlahy.

Najatraktívnejším úsekom Prosieckej doliny je kaňonovitá časť Nižný a Vyšný Straz. Miestami to bol adrenalín, ale zážitok ktorý fakt stojí za to.

Kedysi dnom doliny viedla vozová cesta , ktorá spájala Veľké Borové, Huty so svetom, zvážalo sa aj seno zo Svoradu. V tiesňave sú staré železné podpery tadiaľ viedol 30 metrov dlhý most. Neviem si to ale dosť dobre predstaviť.

Z kaňonu vychádzam do úplne iného sveta, na plošinu Svorad. Sú to rozsiahle lúky ktoré vznikli vyklčovaním lesných porastov. Konečne v diaľke počujem zvonky pasúcich sa oviec, takto si predstavujem Liptov. Lesy, lúky a  ovce.

Cestou krížom cez lúky prichádzam do dediny Veľké Borové.

Pri bufete Goral má zastávku miestne MHD,  Borovská strela, kto chce, sa môže previesť až po Oblazy. Ja som si v miestnom bufete radšej dala výbornú čapovanú kofolu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Výbuch v Bejrúte môže byť koncom Libanonu

Čo sa teraz stane v Libanone a čo môže po explózii nasledovať.

Komentár Tomáša Prokopčáka

Už nebude nukleárny vek

Pred 75 rokmi zvrhli Spojené štáty na Hirošimu jadrovú bombu.


Už ste čítali?