Hrdovická - tip na výlet

Autor: Irena Simunekova | 2.10.2019 o 17:16 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  1518x

Hľadáme pekné miesta ďaleko od domova a nevieme o tých, ktoré sú v našom okolí. Takto by som charakterizovala  Hrdovickú, ktorú som objavila len nedávno.

Hrdovická je málo známym turistickým bodom, nevedie sem žiaden turistický chodník, doteraz  boli takéto trasy mimo môjho záujmu.

Z diaľky je to nevýrazná hôrka, ktorá však neskôr príjemne prekvapí  výrazným skalným hrebeňom s kruhovým výhľadom do okolia.

Začiatočným bodom môjho výstupu je obec Čeladince, ktorá sa nachádza v okrese Topoľčany. Je to malá obec, ktorá sa rozprestiera prevažne pozdĺž hlavnej cesty, s párom bočných uličiek.

 Práve v jednej z nich sa nachádza aj obecný úrad. Parkovisko neďaleko obecného úradu je miestom, odkiaľ cesta pokračuje vedľa miestneho podniku, ďalej cez pole, smerom na Hrdovickú.

 

Ranné slnko, obloha bez mráčka, napovedá, že bude pekný deň.

 

Miernym stúpaním prichádzam pod okraj lesa, k starému sadu.

 

Z lesnej cesty vedie viac chodníčkov na vrchol, priebežne kontrolujem navigáciu či idem správnym smerom. Neoznačená trasa a nedávno premietaný film s názvom Trhlina, mierne narušil moju istotu.

Prechádzam okolo siahovice dreva a po chvíli odbočím na jednu z vyšliapaných lesných cestičiek, ktorá smeruje už prudko nahor.

 

Chodník lemujú vresoviská, vres je síce už v odkvete, takéto množstvo ktoré je celou trasou na vrchol, som ešte nevidela.

 

Občas sa ukážu aj vyhliadky na Tríbečské pohorie a údolie pod ním. Zanedlho sa však ukáže celý skalnatý vrchol Hrdovickej v plnej kráse.

 

Národná prírodná rezervácia Hrdovická má rozlohu 300 300 m2, nachádza sa v pohorí Tríbeč, v katastrálnom území obce Nitrianska Streda. Predmetom ochrany tejto  rezervácie je krajinársky mimoriadne hodnotný ostrý skalnatý hrebeň i tunajšie vzácne rastlinné a živočíšne spoločenstvá kyslých skalných stepí a lesostepí.

 

Výhľady z vrcholových skál do okolia.

 

Dojem z prekrásnych skál a výhľadov kazili len diela tiežumelcov.

 

Na tieto miesta sa určite ešte v budúcnosti vrátim. Je to dobrý tip na krátky, ale krásny výlet, kde okrem spevu vtákov, šumu lístia nič neruší. Nie sú tu davy turistov, nestretla som tu ani jedného,  mala som celú Hrdovickú len pre seba, taký tichý, nádherný kút  pohoria Tríbeč.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?