Kostolík sv. Anny - Kovarce

Autor: Irena Simunekova | 2.10.2019 o 20:49 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  639x

Z Hrdovickej sa mi naskytol výhľad na neďaleký kostolík nad obcou Kovarce, tak moja ďalšia cesta viedla týmto smerom.

Vznik obce Kovarce v okrese Topoľčany sa spája s tatárskym vpádom v rokoch 1241-1242, keď sa tu sústreďovala hospodárska a remeselná výroba.  Do jeho katastra spadá aj kostolík sv. Anny nad dedinou.

Modré turistické značenie z obce smerom na Pochabany ma vedie mimo dedinu.

Odbočím z nej až pred ohradou ktorá je vpravo.

 

Nemôžeme minúť cieľ. Je to už len pár metrov po cestičke a medzi mladým porastom uvidíme kostolík.

 

Zaujímavá je história tohto kostolíka. Dal ho postaviť na počesť svojej zosnulej manželky Anny Papstovej v rokoch 1879-1890 budapeštiansky lekár Andrej Wágner. Kostolík slúžil ako rodinné mauzóleum. Po jeho vysvätení boli do krypty pod kostolom prevezení Wágnerovi príbuzní z budapeštianskeho cintorína. Hrobka mala 12 hrobových miest a neskôr tu bol pochovaný aj samotný Andrej Wágner.

Po druhej svetovej vojne sa o kostolík starali rádové sestry z ústavu pre duševne chorých.

V roku 1965 do kostolíka sa dostali vandali ktorí zničili zariadenie kostola. O dva roky neskôr im neodolala ani krypta, po jeho vylomení hrobky rozbíjali a mŕtvych orabovali, keďže išlo o zámožnú rodinu pravdepodobne mali na sebe zlaté šperky.

Až do roku do roku 1983 bol kostolík otvorený. Vtedy sa začala rekonštrukcia za pomoci miestneho farára. Jeho opravu zatrhli komunisti a farár musel opustiť svoj úrad.

S opravou kostolíka sa znovu začalo pred pár rokmi vyčistila sa krypta a otĺklo sa vlhké murivo.  Pri čistení krypty sa našlo aj zopár šperkov ktoré unikli pozornosti zlodejov,  zvyšky modlitebných knižiek a poškodená mramorová svätenička. Najväčšou vzácnosťou je rozbitý základný kameň z roku 1879.

Kedy budú dokončené rekonštrukčné práce som sa nikde nedočítala. Obnova kostolíka sa robí bez akejkoľvek finančnej pomoci, len s dobrovoľníkmi v brigádnickej činnosti. Celú obnovu zastrešuje pán Peter Gerši, ktorý sa zaujíma o históriu kostolíka a jeho vlastníkoch, dáva dokopy archívne dokumenty  a tiež má veľkú zásluhu  na začatí a priebehu obnovy kostolíka sv. Anny.

Deň otvorených dverí kostolíka je každý rok na sviatok sv. Anny, dúfam že sa na ňom na budúci rok zúčastním a dozviem sa viac z histórie.

Tento krát bol však kostolík pri mojej návšteve uzavretý, tak som ho odfotografovala z každej strany.

 

 

Okno je dosť vysoko, tak som nedovidela na interiér.

 

Zamrežované okienka do do podzemia - krypty

Pohľad cez obmedzený priestor mreží do podzemia. Niet tu rozdielu medzi bohatým a chudobným....

Tieto pozostatky rodiny majú byť v budúcnosti uložené za sklom a hermeticky uzatvorené.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?