Náučný chodník Kulháň - tip na výlet

Autor: Irena Simunekova | 7.11.2019 o 9:19 | Karma článku: 2,18 | Prečítané:  1345x

Lesný náučný chodník Kulháň  je vybudovaný z osady Duchonka v okrese Topoľčany, vedie do  osady Kulháň, časti obce Zlatníky, v okrese Bánovce nad Bebravou.

Chodník je dlhý 6 kilometrov,  prevažne vedie lesnými cestami, s miernym prevýšením, na trase je 22 informačných panelov.

Panely informujú o lesníckej činnosti, funkcii lesa, veternej smršti z roku 1999, ale aj o histórii osady Kulháň. Osada vznikla v stredoveku, ťažilo sa tu zlato, pálilo drevené uhlie, v blízkosti bola postavená skliareň.

Chodník je možné absolvovať buď z osady Kulháň alebo od Duchonky.

Prírodná rezervácia Kulháň je na rozlohe 7,39 ha  V lokalite je evidovaných 160 stromov ktoré majú obvod pňa väčší ako 200 cm, ide prevažne o duby vysokého veku 300-600 ročné.

 

Niektoré stromy už dožili.

 

V osade Kulháň je len pár domov , funguje tu malá rodinná firma Viridis. V jej areály je rybník, kde si môžu návštevníci uloviť pstruha, alebo si zakúpiť údeno-pečené pstruhy, či iné občerstvenie. Deti si tu tiež prídu na svoje, sú tu rôzne preliezačky ako aj domáce zvieratká.

V čase mojej návštevy bol areál zavretý a domáci sa venovali úprave okolia.

 

Náučný chodník vedie aj asfaltovou cestou a neskôr lesnou.

 

Na každom informačnom panely je popis s výrokmi milovníkov hôr, tento sa mi páčil najviac,  je ku mne najbližšie. „Hory naše hory, milujem vrele, dám vám dušu svoju, dám vám srdce celé...“

Tento krátky výlet je vhodný pre rodiny aj s menšími deťmi, prechádzka lesom, spoznávanie prírody, stromov, živočíchov, spojené s návštevou rodinnej firmy Viridis môže byť spoločnou rodinnou aktivitou na celý deň. Aby som neobchádzala ani seniorov, či inú vekovú kategóriu, je tam naozaj krásne, trasu si môže každý prejsť podľa svojich možností,  veď stačí sa otočiť....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?