Vodná nádrž Nitrianske Rudno

Autor: Irena Simunekova | 15.11.2019 o 20:07 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  4429x

V západnej časti Hornonitrianskej kotliny, kde sa stýkajú masívy Rokoša s Rudnianskou dolinou, leží obec Nitrianske Rudno, okres Prievidza.

Cez obec preteká riečka Nitrica a v rokoch 1951-58 tu bola vybudovaná vodná nádrž Nitrianske Rudno na ploche 89,7 ha. Nádrž slúži pre tepelnú elektráreň a taktiež pre NCHZ v Novákoch. V letnom období sa využíva na rekreačné účely a rybolov.

V okolí nádrže je veľa menších i väčších chát a chatiek, móla pre rybárov a tiež je tu vybudovaný kemping.

 V tomto jesennom období je v okolí vodnej nádrže pusto, pár rybárov neodradilo ani sychravé počasie.

Popri nádrži je vybudovaný náučný chodník Vodná nádrž Nitrianske Rudno. Myslela som si, že je to okruh okolo celej nádrže ale nie, trasa začína pri tkz. pláži a končí pri neresisku, teda prítoku potoka Nitrica do nádrže.

Meria celkom 1330 metrov a je tu umiestnených 8 informačných panelov, s popisom flóry, fauny a histórie regiónu.

 

Časť pláže ktorá sa v letných mesiacoch využíva na kúpanie na vlastné nebezpečie.

 

Začiatkom náučného chodníka som ešte zachytila kúsok osvetlenej krajiny, mierne odrazy na hladine vodnej nádrže. Na opačnom brehu obec Kostolná Ves.

 

 

 

Niektoré stromy sú už úplne bez listov, niektoré sú krásne sfarbené do žlta.

 

Chaty, chatky a chatičky okolo nádrže.

 

Prichádzam k posledným informačným tabuliam a k tabuli neresisko. Odtiaľto vedie už len krátky chodníček k prítoku Nitrice do nádrže a k zatopenému územiu.

 

Cestou späť je už obloha šedá a vietor rozvlnil hladinu.

 

Cestou som natrafila aj na takéto upozornenie.

 

Nevedela som o akú látku ide a nakoľko je nebezpečná. Tak som vyhľadávala na Google informácie.

 

Malachitová zelená patrí medzi trifenylmetánové organické farbivá; je to bis-(dimetylamino-trifenylmetán). Pretože je to pomerne účinný prostriedok voči ektoparazitom a hubovému ochoreniu rýb, používa sa niekedy pri ochrane dobrých životných podmienok v rybnom hospodárstve.

Malachitová zelená vytvára metabolit leukomalachitovú zelenú, ktorý je perzistentný v tkanivách a v prostredí. Bolo zistené, že má karcinogénne a mutagénne účinky.

Malachitová zelená nie je medzi povolenými farmakologickými aktívnymi látkami v Potravinovom kódexe SR, nie je zaregistrovaná ako veterinárny liek, alebo schválená ako veterinárny prípravok a preto sa nesmie podávať zvieratám produkujúcim potraviny. /zdroj Google/

 

O postihnutých rybách v nádrži Nitrianske Rudno som našla článok z roku 2018. Vtedy sa osadzovali podobné výstražné tabule,  ktoré sa ale týkali všetkých rýb. Po roku už ide len o konkrétny druh, jalce.

 https://www.tvnoviny.sk/domace/1931949_rybari-z-okolia-nitrianskeho-rudna-maju-hlavu-v-smutku-v-tele-ryb-objavili-latku-sposobujucu-rakovinu

Prechádzku okolo nádrže v letných mesiacoch je možné spojiť s kúpaním, s rybolovom, alebo len si tak posedieť na terase reštaurácie, či pizérie, ktoré sú v sezónnej prevádzke. Prostredie je tu pekné, čisté.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?