Hrádok

Autor: Irena Simunekova | 18.11.2019 o 18:18 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  662x

V pohorí Vtáčnik mám už viaceré trasy pochodené, niektoré aj viac krát. K čomu som sa dlhšie odhodlávala, tak to bol Hrádok nad Bystričianskou dolinou. K činu ma nakopol jeden zaujímavý článok z tejto oblasti.

Vulkanické pohorie tvorené andezitom to je pohorie Vtáčnik. A práve 100 metrov vysoká okolo 500 metrov dlhá skalná stena vrchu Hrádok  je tvorená touto magmatickou horninou, andezitom.

Neďaleko obce Kamenec pod Vtáčnikom v okrese Prievidza sa nachádzajú dve doliny a to Gepňárova a Bystričianska,  medzi týmito dvoma dolinami je ukrytý vrch Hrádok.

Od parkoviska vedie smerom na Hrádok aj náučný chodník, ale keď chceme prísť až ku skalnatému bralu Hrádku, musíme sa držať červeno-modrého značenia.

V smere náučného chodníka prechádzam cez potok, a potom už miernym stúpaním cez jesene vyfarbený les. Machom obrastené balvany oživujú farby jesene.

 

Po chvíli opúšťam náučný chodník, ten môj, červeno-modro značený, prechádza rúbaniskom cez malý potôčik.

 

A toto je on, skalnatý kopec Hrádok, nezdal sa mi taký veľký ako som si predstavovala, ale keď som prechádzala popod skaly tak som zmenila názor.

 

Značenie je občas aj slabo viditeľné, ale chodníček je vyšliapaný. Vedie medzi mladými stromčekmi a kríkmi, bezpečne k nástupnej plošine tkz. feraty.

 

Informačná tabuľa pre horolezcov o jednotlivých trasách.

 

Hrádok je druhou najväčšou lezeckou oblasťou po Tatrách na Slovensku. Realizujú sa tu aj lezecké kurzy a tiež zrazy horolezcov. Pre lezcov je k dispozícii okolo 70 lezeckých ciest a pre nás nelezcov zabezpečená  zostupová trasa rebríkmi a reťazami.

 

 

Pomocou rebríkov, reťazí a stúpačiek sa dostávam vyššie, počuť aj hlasy skalolezcov v akcii.

 

Ešte kúsok a som na vrchole brala.

 

Vrchol je zarastený a veľa odvahy nemám na priblíženie sa celkom k okraju skaly.  Obdivujem rôzne pokrútené stromy ktoré tu dokážu rásť na takom skalnom podklade.

 

Natiahnuté lano, traverz, 250 metrov dlhé lanové premostenie, musí to byť paráda byť tak vysoko nad stromami.

 

Keď som sa poprechádzala na skalnom vrchole už ma čakala len cesta späť. Pokračujem červeno-modrým značením ktoré sa napojí na náučný chodník, vraciam sa späť na parkovisko.

Okolo je krásny sfarbený les, bola to také krátka prechádzka a zastávka na Hrádku, ale do týchto miest sa určite v budúcnosti ešte vrátim, očarili ma.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kováčik je stále špeciálny prokurátor a má previerku

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?


Už ste čítali?