Na rozlúčku s rokom 2019 - Vtáčnik

Autor: Irena Simunekova | 31.12.2019 o 20:50 | Karma článku: 2,77 | Prečítané:  1034x

Každý z nás máme svoju predstavu akou sa chceme rozlúčiť s odchádzajúcim rokom 2019. Ja som sa s ním symbolicky rozlúčila na vrchu Vtáčnik.

Bralnatý vrchol Vtáčnika je najvyšším pohorím rovnomenného pohoria. Vypína sa na rozhraní okresov Prievidza a Žarnovica. Má nadmorskú výšku  1346 metrov.

Na vrchol vedie viac turistických chodníkov, ja som si zvolila náučný chodník ktorý začína v Gepňarovej doline pri obci Bystričany v okrese Prievidza. Trasou chodníka sú umiestnené informačné panely o faune, flóre tohto pohoria, ako aj o odboji počas SNP na Hornej Nitre.

V okolí chodníka sa nachádzajú andezitové skalné útvary.

 

Trasa náučného chodníka vedie neďaleko lezeckej oblasti Hrádok. Túto skalu osvetľovalo ranné slnko, na chvíľu som aj zaváhala, či nezmeniť plán cesty, ale pokračovala som ďalej.

 

Snehový poprašok zo začiatku výstupu sa postupne s vyššou nadmorskou výškou mení na súvislú vrstvu snehu. Náučný chodník križuje zvážnice a prechádza krížom cez vrstevnice, miestami je to dosť prudké stúpanie.

 

Trasou sa nachádzajú dve studničky s tečúcou vodou a posedením.

 

Od smerovníka Siahy je trasa náučného chodníka totožná s turistickým chodníkom s modrým značením.

 

Chodník ma vedie pomedzi mohutné smreky, ktoré neskôr vystriedajú buky.

 

Modrá obloha a tieňmi pruhovaný les napovedá, že tento krát by mohlo byť na vrchole slnečno. Už som na Vtáčniku bola viac krát, ale vždy bolo zamračené a veterno.

Čím bližšie som bola k vrcholu, pribúdalo snehu, slnka ubúdalo, obloha menila modrú farbu na šedú a vietor zosilnieval. Takže ani teraz ma Vtáčnik neprekvapil.

Vrch Vtáčnik a jeho okolie je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie  Je to najstaršia a najväčšia prírodná rezervácia v CHKO Ponitrie, ktorá bola vyhlásená v roku 1950 s rozlohou 193,97 ha. Sú tu staré lesné porasty, miestami priam pralesovitého charakteru. Severovýchodný svah vrchu je mimoriadne bohatý na čučoriedky.

 

Na vrchole sa nachádza železný kríž.

 

Vrchol je čiastočne odlesnený. Výhľady z vrcholu.

 

Aj keď mi dnes počasie nevyšlo podľa mojich predstáv, aj tak to bolo na Vtáčniku krásne, ako v zimnej rozprávke. Tak možno nabudúce....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Opáskovaní a strážení. Matovič uzavrel na Spiši päť osád

V osadách je málo nakazených na to, aby ich zavreli.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Nákaza už buble!

Matovič si požičal Rómov ako politickú pomôcku.

Čo upiecť na Veľkú noc? Vyberte si z desiatich tradičných receptov

Na sviatočný stôl patria aj sladké koláče.


Už ste čítali?