Tip na výlet - Michalov vrch

Autor: Irena Simunekova | 8.1.2020 o 19:13 | Karma článku: 3,30 | Prečítané:  1054x

Hovorí sa, že ako na Nový rok, tak po celý rok. Po sviatkoch hojnosti dobre padne nenáročná prechádzka a takou je aj trasa na Michalov vrch.

Pri hlavnej ceste medzi obcami Veľké Uherce a Skýcov je smerovník Vrchhora hradská, odtiaľto vedie modré turistické značenie k môjmu cieľu. Na túto novoročnú prechádzkovú trasu chodím dlhých jedenásť rokov, stala sa už mojou novoročnou tradíciou

Trasa turistického chodníka je súčasne aj cyklotrasou. Je to lesná asfaltová cesta, s veľmi miernym stúpaním.

 

Po necelých štyroch kilometroch chôdze prichádzam k barokovej kaplnke sv. Jána Nepomuckého a k zrúcanine renesančného kostola.

Je vidieť, že kaplnka sa renovuje, je vymenená strecha, opravená omietka. Škoda, že o kostole sa to povedať nedá, je len otázkou času, keď bude táto ruina len minulosťou. Zatiaľ je opatrená len tabuľou ktorá upozorňuje na padanie muriva a omietky.

 

Čo tu však pribudlo, je altánok so sedením a ohnisko. Je to výborný nápad a dúfam len, že dlho budú slúžiť svojmu účelu.

 

Od smerovníka Vrchhora je na Michalov vrch 15 minút chôdze. Prechádza sa cez ohradený priestor zvernice bránkou. Chodník vedie mladým lesom, na konci chodníka nás čaká krátke stúpanie na vrchol.

 

 

Michalov vrch, vrchol.

 

Na  úpätí Michalovho vrchu stál v 11. storočí  Michalov hrad, ktorý bol vybudovaný na mieste pravekého hradiska. So svojou dĺžkou 120 metrov a šírkou 26 metrov patril medzi najväčšie hrady na Slovensku. Na rozhraní 13. a 14. storočia vyhorel a v priebehu 14. storočia zanikol. Prakticky po ňom nezostalo nič.

Výhľady z Michalovho vrchu na pohorie Tríbeč.

Je to krátka a príjemná prechádzková trasa, vhodná na výlet s deťmi, spojené s poznávaním prírody, histórie a tiež aj s možnosťou opekania v prírode.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

V Česku prudko rastie počet hospitalizovaných aj úmrtí

Česká republika má pondelňajší rekord.


Už ste čítali?