Brložná diera - náučným chodníkom Františka Madvu.

Autor: Irena Simunekova | 3.2.2020 o 21:27 | Karma článku: 8,53 | Prečítané:  281x

Náučný chodník v dlžke 12 kilometrov vedie z obce Nitrianske Rudno, cez prírodnú rezerváciu Rokoš, v časti Nitrických vrchov, ktoré patria do pohoria Strážov, do obce Nitrianske Sučany.

Kto bol František Madva? Rodák zo Skalice, ktorý pôsobil ako kňaz, divotvorný lekár a národovec na viacerých miestach Považia, ale najdlhšie v rokoch 1822-1850 v Nitrianskom Rudne, svoj život na dôchodku dožil v Nitrianskych Sučanoch.

Bol znamenitým botanikom a bylinkárom z ktorých pripravoval lieky. V 19. storočí bol považovaný za najväčšieho liečiteľa v Rakúsko-Uhorsku.

Na jeho počesť vybudovali turistické kluby Nitrianske Sučany a Nitrianske Rudno náučný chodník, ktorý spája obe miesta jeho pôsobenia. Na trase chodníka je umiestnených 6 informačných  panelov, ktoré informujú od detstva, pôsobenia, až po jeseň života Františka Madvu a tiež o faune, flóre a geológii územia.

Náučný chodník som rozdelila na dve etapy. Prvá ma povedie z obce Nitrianske Sučany cez Brložnú dieru až k smerovníku Pinkovie viechy a späť.

Značený chodník je od kostola v Nitrianskych Sučanoch. Keď som videla smerovník, ktorý si už niečo pamätá , tak som mala aj obavu, aké bude značenie jeho trasou. Ale na rozdiel od tohto smerovníka bolo naozaj dobré.

 

Na okraji dediny vchádzam do lesa a po chvíli ma čaká prechod cez Sučiansky potok. Lávka je mierne naklonená a šmykľavá, tak isto ako terén navôkol je blatistý. Voda steká aj po chodníku.

 

Chodník pokračuje vedľa potoka až po smerovník Mankova dolina, smerovník je tiež poznačený zubom času. Očakávala som, že vo vyšších polohách už terén bude viac kamenistý a menej blatistý, ale v tomto pohorí je to zrejme inak.  Aj pri miernom stúpaní sa dosť šmýka.

Z chodníka sú obmedzené výhľady na okolité kopce.

 

Chodníkom medzi vysokánskymi bukmi a skalami obrastenými machom, prichádzam na lúku, v blízkosti je senník. Podľa množstva stôp a pozostatkov je navštevovaný hlavne srnkami.

 

Stúpaním prichádzam k Sučianskej studničke. Je tu vybudované sedenie ako aj ohnisko. Od studničky vedie dosť strmý výstup k Brložnej diere.

 

Brložná diera, niekedy nazývaná Brloh, je približne 40 metrov dlhá jaskyňa v tvare skalnej pukliny. Jaskyňu, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku, tvorí priestranná sieň z ktorej vychádza niekoľko menších sienok. V dávnej minulosti bola osídlená človekom. V zime tu hybernujú motýle a netopiere, z tohto dôvodu v zimnom období nie je povolený vstup do jaskyne.

 

Pokračovaním náučného chodníka je zaistený chodník reťazami. Zo skaly nad jaskyňou sa naskytá polkruhový výhľad na okolitú krajinku.

 

Odtiaľto pokračujem k smerovníku Pinkovie viechy, tu sa náučný chodník spája  s modrým turistickým značením vedúcim z Diviackej  Novej Vsi na Rokoš.  Sú tu obmedzené výhľady do okolia. Od smerovníka pokračuje náučný chodník až do Nitrianskeho Rudna ale tento úsek si nechám nabudúce.

 

Náučný chodník je dobre značený, ale v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok absolvovať túto trasu neodporúčam. Na druhú časť náučného chodníka si vyberiem určite priaznivejšie obdobie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Dva roky po: Vražda presiakla aj do nášho jazyka

Slová Brucho, volavka či paparazzovanie už nikdy nebudú znieť ako pred vraždou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dva roky po vražde sme len na začiatku

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili pred dvomi rokmi.


Už ste čítali?